خبر

یک مدافع حقوق بشر در انتخابات کره جنوبی پیروز شد

13
براساس نتایج نظرسنجی انجام شده از رای‌دهندگان «مون جا-این»، نامزد حزب لیبرال دموکراتیک کره جنوبی، ۴۱.۴ درصد آرا را ازآن خود کرده است. «هونگ جون پیو» ازحزب محافظه‌کار «آزادی کره» با کسب ۲۳.۳ درصد آرا درجایگاه دوم و «آهن چئول سو» از حزب چپ میانه «مردم» با کسب ۲۱.۸ درصد درجایگاه سوم قرار گرفته‌اند.
 براساس نتایج نظرسنجی انجام شده از رای‌دهندگان «مون جا-این»، نامزد حزب لیبرال دموکراتیک کره جنوبی، ۴۱.۴ درصد آرا را از آن خود کرده است.
«هونگ جون پیو» ازحزب محافظه‌کار «آزادی کره» با کسب ۲۳.۳ درصد آرا درجایگاه دوم و«آهن چئول سو» از حزب چپ میانه «مردم» با کسب ۲۱.۸ درصد درجایگاه سوم قرار گرفته‌اند.
درانتخابات جاری سیزده نامزد از احزاب و گروه‌های مختلف شرکت داشته‌اند اما رقابت اصلی بین مون و جون درجریان بوده است. براساس قانون اساسی کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری دریک دور و براساس کسب رای بیشتر ازسوی یک نماینده برگزار می‌شود.
مون جا-این که ۶۴ سال دارد، درسال ٢٠١٢ نیز درانتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود اما ازخانم پارک گون-هه شکست خورد. وی درسال‌های اخیر علاوه بر روزنامه‌نگاری به عنوان وکیل مدافع حقوق بشر نیز فعال بود. او روز سه شنبه پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: «مردم کره خواهان تغییر حکومت هستند.»
انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی به دلیل برکناری پارک گون-هه، رئیس جمهوری سابق برگزار شده است. خانم پارک به سوء استفاده از قدرت و ارتباط با یک ماجرای فساد مالی در دفتر رئیس جمهوری متهم بود و در ماه مارس سال جاری، دادگاه قانون اساسی کره جنوبی مصوبه پارلمان درمورد عدم صلاحیت او را تایید کرد وبه برکناری او رای داد.
برگرفته از سایت ایران امروز http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/69221/

در باره نویسنده / 

MS

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم