گزارشها

کتابخانه اینچه برون بیش از دو سال در انتظار بهره برداری است

24

به گزارش مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا:koodk-v-nojvan

کتابخانه اینچه برون بعداز گذشت بیش از دو سال از زمان اتمام عملیات ساختمانی، تنها به خاطر نداشتن انشعاب برق، هنوز به بهره برداری نرسیده است.

سال ۱۳۸۹ بود که ساختمان جدید کتابخانه اینچه برون از محل اعتبارات سفر های ریاست جمهوری کلنگ خورد و در اوایل سال ۹۲ با بیش از ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار آماده بهره برداری شد اما به دلیل نداشتن برق، این مهم هنوز محقق نشده است.

کتابخانه عمومی شهید امنیت خواه اینچه برون در سال ۱۳۸۸ با واگذاری موقت یکی از خانه های سازمانی قدیمی در شهر اینچه برون افتتاح و راه اندازی شد.این فضای کوچک به مرور پاسخگوی نیاز منطقه نبود طوریکه به گفته رئیس اداره کتابخانه های عمومی گنبد حتی جایی برای افزودن یک قفسه نیزنداشت.

زهرا نقی نسب افزود: با توجه به نیاز این منطقه کتابخانه جدید با بیش از ۴۰۰ متر زیربنا از محل اعتبارات سفر های ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۹ گلنگ خورد در اوایل سال ۹۲ با بیش از ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار آماده بهره برداری شد. و تاکنون تنها به خاطر نداشتن برق، بهر برداری از آن میسر نشده است.
وی با تشریح پیگیری های انجام شده برای بهره برداری از این پروژه گفت: به رغم اینکه مسوولان فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و استان بارها قول مساعد برای افتتاح این پروژه را داده اند، هنوز این امر عملی نشده است.

با این تفاسیر بعد از گذشت ۲ سال از آماده سازی، این کتابخانه و اعلام چندین باره از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گنبد در ردیف پروژه های قابل افتتاح ، به دلیل عدم برخورداری از برق در ایستگاه افتتاح متوقف شد و به بهره برداری نرسید.

جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است و در چندین جلسه انجمن نیز به مشکل این کتابخانه پرداخته شد اما علی رغم قول ها و مصوبات هنوز کاری انجام نشده است.
از جمله ی این جلسات می توان به جلسه ای که در۲۴ آذر ماه ۹۳ در شهر اینچه برون و با حضور رئیس ارشاد وقت محمدرضا داورزنی و مسئولین عمرانی اداره ارشاد و مدیرکل وقت اداره کتابخانه ها ، بخشدار داشلی برون و اعضا انجمن اشاره کرد که وعده حل مشکل تا یکماه آینده داده شد و اما باز مسکوت ماند.

شهر مرزی اینچه برون از توابع شهرستان گنبدکاووس-تورکمن صحرا(استان گلستان) و در مرز ایران و
و ترکمنستان واقع شده و حدود دو هزار و پانصد نفر جمعیت دارد.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم