محیط زیست

کابوس طاعون نشخوارکنندگان در ایران

29

به نقل از رادیو فردا،

ده‌ها راس بز، کل و قوچ وحشی تلف شده در پارک‌های مختلف حفاظت‌شده ایران بی‌جان افتاده‌اند؛ با چشمانی باز و جسمی نحیف و لاغر که لاشه‌هایشان به شعله‌های آتش سپرده می‌شود یا در گودال‌های عمیق دفن می‌شوند و اطرافشان را با آهک می‌پوشانند.

این تصویری است که در یکی دو ماه گذشته در برخی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های ایران و منطقه شکار ممنوع فعلی دیده می‌شود؛ از پارک خجیر در منطقه جاجرود و پارک ملی سرخه حصار استان تهران گرفته تا کاوه‌ ده در فیروزکوه، منطقه حفاظت‌شده هفتاد قله در استان مرکزی و خرمنه‌سر در طارُم زنجان و …

سازمان دامپزشکی کشور و سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده‌اند دلیل این میزان مرگ و میر ناگهانی در میان حیوانات غیراهلی در این مناطق حفاظت‌شده، ابتلا به طاعون است. طاعونی که به مرگ سیاه معروف است و نشخوارکنندگان کوچک را درگیر می‌کند. این مناطق با سال‌ها حفاظت و جلوگیری از شکار صاحب برخی از زیباترین و اصیل‌ترین پستانداران محلی شده بودند. همان‌ها که این روزها دسته‌دسته و راس به راس از بین می‌روند.

این برنامه را به شکل کامل بشنوید:
یک خانه، یک زمین ۹۸؛ طاعون به جان نشخوارکنندگان کوچک در مناطق حفاظت‌شده افتاده است

هومن مُلوک‌پور، جراح و دامپزشک در تهران که عضو کمیته مرکزی حیات‌وحش سازمان نظام دامپزشکی است، می‌گوید، چند هفته پیش، درباره حاد و همه‌گیرشدن این بیماری در کشور، نامه‌ای به سازمان‌های مرتبط نوشته و در این مورد هشدار داده است: «هیچ نهاد و سازمانی مسئولیت این وضعیت را به عهده نمی‌گیرد و هر کدام به سازمان دیگری پاس می‌دهند.»

 شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بین دام‌های اهلی در این مناطق هم جدی شده است و هر روز به تعداد جسدهای حیوانات در مناطق محافظت‌شده طبیعی اضافه می‌شود. موضوع آنقدر جدی شده که مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران اعلام کرده، کارگروه ویژه مخاطرات زیست‌محیطی شکل گرفته است. او از همه دستگاه‌ها برای کمک به حیات‌وحش کشور، کمک خواسته است. اما این موضوعی نیست که تازه شروع شده باشد. برخی از دامپزشکان می‌گویند این شرایط از پیش از اسفندماه سال ۹۴ به‌وجود آمده بود. پس چرا وضعیت جدی گرفته نشد؟ چرا پیش از اینکه اوضاع وخیم شود، پیشگیری نشد؟

ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش در پارک پردیسان تهران، از بی‌توجهی به این شرایط می‌گوید و تاکید می‌کند، روش سنتی دامداری در ایران و ورود دام‌ها به مراتع و استفاده از آبشخورهای مشترک با حیوانات مبتلا به این بیماری، یکی از روش‌های انتقال این بیماری است.

سازمان‌های دامپزشکی در برخی مناطق در استان تهران، واکسیناسیون دام‌‌های اهلی را آغاز کرده‌اند. گاو و گوسفند و بزهای برخی گله‌داران در روستاها علیه این بیماری واکسینه می‌شوند.

علایم این بیماری در زمان یک‌هفته‌ای در دام‌ها مشخص می‌شود اما دامپزشکان می‌گویند، قابلیت انتقال بیماری مربوط به روزهای آغاز درگیر شدن دام با ویروس این بیماری است و باید اقدامات مراقبتی در همین زمان انجام شود و از انتقال دام‌ها به مکانی دیگر در این محدوده زمانی جلوگیری شود. تب ناگهانی، ترشح چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، از این علایم آغازین است در زمانی کوتاه دام مبتلا به طاعون به شدت لاغر شده و تلف می‌شود.

شیر حیوان مبتلا و بزاق و مدفوعش دربردارنده این ویروس کشنده است و برای همین است که حیوانات دیگر منطقه نباید به این شرایط نزدیک شوند.

آنطور که عکس‌ها و گزارش‌های خبرگزاری‌ها نشان می‌دهد، وضعیت بحرانی در برخی از مناطق حفاظت‌شده درگیر با پی پی آر یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک به حدی است که تیم‌های دامپزشکی فرستاده شده‌اند، مناطق قرنطینه اعلام شده‌اند و واکسیناسیون برخی دام‌های اهلی هم آغاز شده است.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک قابل سرایت به انسان نیست اما انسان‌ها را درگیر می‌کند و در ازای چرای بی‌رویه و بی‌اجازه در مراتع آلوده، دام‌هایشان را از آنها می‌گیرد.

رادیو فردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم