خبر

نیروی دریایی آمریکا: محموله سلاح ایرانی برای حوثی‌ها توقیف شد

17

جایگاه دولت ایران کجاست؟ ایران در منطقه بدنبال چیست ؟ جواب خون های مردم بی گناه را چی کسی خواهد داد؟

به نقل از بی بی سی فارسی مقامات نیروی دریایی آمریکا گفته‌اند که یک محموله سلاح را در دریای عرب توقیف کرده‌اند که احتمالا از ایران برای رسیدن به دست نیروهای حوثی در یمن بارگیری شده بود.

نیروی دریایی آمریکا در اطلاعیه ای گفته است که این محموله که در یک لنج کوچک مخفی شده بود، شامل ۱۵۰۰ قبضه کلاشنیکف، ۲۰۰ قبضه آر‌پی‌جی انداز و ۲۱ قبضه مسلسل ۵۰ میلیمتری بود که روز دوشنبه هفته گذشته (۹ فروردین، ۲۸ مارس) توقیف شد.

لنج حامل تسلیحات و سرنشینان آن پس از انتقال محموله به یکی از شناورهای نیروی دریایی آمریکا، اجازه یافتند به راه خود ادامه دهند.

نیروی دریایی آمریکا می گوید که این محموله، تازه ترین مورد از رشته محموله‌های توقیف شده تسلیحات غیرقانونی بوده است که گمان می رود از مبدا ایران برای حوثی های یمن ارسال شده‌اند.

نیروی دریایی استرالیا روز ۲۷ فوریه (۸ اسفند ۱۳۹۴) لنجی را با ۲۰۰۰ قبضه کلاشنیکف و ۱۰۰ قبضه آر‌پی‌جی انداز توقیف کرده بود.

روز ۲۰ مارس (اول فروردین) هم یک کشتی نیروی دریایی فرانسه محموله ای شامل ۲۰۰۰ قبضه کلاشنیکف، ده ها قبضه اسلحه تک تیرانداز دراگونوف، ۹ موشک ضد تانک و تجهیزات دیگر را توقیف کرد.

شبه نظامیان شیعه حوثی از سال ۲۰۱۴ که صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند، با نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور و ائتلاف به رهبری عربستان می جنگند که از آقای هادی حمایت می کند.

ایران متهم است که از شیعیان حوثی حمایت تسلیحاتی می کند، اما مقامات ایران می گویند که حمایت آنها تنها سیاسی است و خواهان برقراری آتش بس فوری و حل اختلافات از طریق مذاکره و تشکیل دولت آشتی ملی در یمن هستند.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم