خبر

نیروی دریایی آمریکا: محموله سلاح ایرانی برای حوثی‌ها توقیف شد

16

جایگاه دولت ایران کجاست؟ ایران در منطقه بدنبال چیست ؟ جواب خون های مردم بی گناه را چی کسی خواهد داد؟

به نقل از بی بی سی فارسی مقامات نیروی دریایی آمریکا گفته‌اند که یک محموله سلاح را در دریای عرب توقیف کرده‌اند که احتمالا از ایران برای رسیدن به دست نیروهای حوثی در یمن بارگیری شده بود.

نیروی دریایی آمریکا در اطلاعیه ای گفته است که این محموله که در یک لنج کوچک مخفی شده بود، شامل ۱۵۰۰ قبضه کلاشنیکف، ۲۰۰ قبضه آر‌پی‌جی انداز و ۲۱ قبضه مسلسل ۵۰ میلیمتری بود که روز دوشنبه هفته گذشته (۹ فروردین، ۲۸ مارس) توقیف شد.

لنج حامل تسلیحات و سرنشینان آن پس از انتقال محموله به یکی از شناورهای نیروی دریایی آمریکا، اجازه یافتند به راه خود ادامه دهند.

نیروی دریایی آمریکا می گوید که این محموله، تازه ترین مورد از رشته محموله‌های توقیف شده تسلیحات غیرقانونی بوده است که گمان می رود از مبدا ایران برای حوثی های یمن ارسال شده‌اند.

نیروی دریایی استرالیا روز ۲۷ فوریه (۸ اسفند ۱۳۹۴) لنجی را با ۲۰۰۰ قبضه کلاشنیکف و ۱۰۰ قبضه آر‌پی‌جی انداز توقیف کرده بود.

روز ۲۰ مارس (اول فروردین) هم یک کشتی نیروی دریایی فرانسه محموله ای شامل ۲۰۰۰ قبضه کلاشنیکف، ده ها قبضه اسلحه تک تیرانداز دراگونوف، ۹ موشک ضد تانک و تجهیزات دیگر را توقیف کرد.

شبه نظامیان شیعه حوثی از سال ۲۰۱۴ که صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند، با نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور و ائتلاف به رهبری عربستان می جنگند که از آقای هادی حمایت می کند.

ایران متهم است که از شیعیان حوثی حمایت تسلیحاتی می کند، اما مقامات ایران می گویند که حمایت آنها تنها سیاسی است و خواهان برقراری آتش بس فوری و حل اختلافات از طریق مذاکره و تشکیل دولت آشتی ملی در یمن هستند.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم