محیط زیست

نابود کنندگان محیط زیست استان گلستان

35

از ابتدای روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران، نبود مدیریت در ابعاد گوناگون، ضربه های ویران گر غیر قابل جبرانی را بر محیط زیست کشورمان وارد کرده است، در سایه چنین سیستمی نه تنها حقوق بشر بلکه حقوق حیوانات نیز در همه ابعاد آن پی در پی مورد تعدی قرار گرفته، اخیرا خبری منتشر شد مبنی براین که با صدور سه هزار مجوز شکار (قتل) فقط در استان گلستان برای گونه های پرنده چون کبک، تیهو،اردک سر سبز، خوتکا،چنگر و فیلوش در آینده ای نه چندان دور استان گلستان با تخریب بیش از گذشته محیط زیست و حیات وحش خود روبه رو شود.
از بین رفتن سرمایه های ملی این استان، از آتش کشیدن جنگل های سر سبز به دست عناصر حکومتی به بهانه غیر عمد بودن آتش سوزی ها آغاز می شود و به صدور سند برای زمین های سوخته جنگل ها برای ساخت و ساز به زمین خواران می انجامد. شکار گسترده حیوانات جنگل به شمول گونه های مختلف پرندگان، نیز موجب ویرانی بیشتر محیط زیست استان گلستان شده است.
ترکمن صحرا ( استان گلستان) به دلیل وجود گونه‌های مختلف حیوانات همواره مورد توجه شکارچیان مجاز و غیرمجاز بوده است. این افراد بدون در نظر گرفتن قوانین شکار، حیات وحش را در این نقطه از ایران در معرض خطر جدی قرار داده اند.
به نقل از سایت زیست بوم، در سال‌های قبل برخی گونه‌ها مانند اردک چشم‌سفید، اردک سر طلایی، عقاب دریایی و بعضی گونه‌های دیگر را که قبلا در تالاب‌های منطقه وجود داشت، در سال‌های اخیر کمتر می‌توان مشاهده کرد.
در آستانه فصل پاییز و شروع سرما، زیستگاه‌های آبی استان گلستان پذیرای صدها گونه از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است. چنگر، خوتکا، اردک سرسفید، اردک بلوطی،‌ قو، غاز، پرستوهای دریایی، سلیم‌ها و کاکایی‌ها با طی هزاران کیلومتر از نواحی سردسیر شمالی به تالاب‌های استان مهاجرت کرده و نیمی از سال را در این مکان‌ها سپری می کنند‎ .
البته سکوت سازمان محیط‌زیست در برابر شکار گونه‌های کم یاب سوال برانگیز است و تاسف آور است که اکنون نیز همزمان با آغاز فصل شکار ، بیش از سه هزار مجوز و پروانه شکار، در استان گلستان(ترکمن صحرا)، صادر شده است.
گفتنی است که مرغابی (اردک) سَرسَبز ، در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان پرنده مهاجر شناخته می شود. این پرنده در مناطق تالابی، نیزارها، سواحل دریا و مصب رودخانه‌ها به سر می برد و روی زمین، لابلای علف ها یا در میان درختان آشیانه می سازد، با وجود مشکلات آب هوایی ایران، خشک شدن تالاب های آلا گول و آلما گول و همچنین کم شدن آب دریای خزر تعداد پرندگان مهاجر و مقیم بسیار کم شده اند.
آمارها در استان گلستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۲ تنها در گلستان هشت هزار و ۴۰۰ پروانه شکار صادرشده است. هر پروانه شکار در یک روز مجوز شکار چهار پرنده را دارد و در هفته دو روز و در یک ماه ۸ روز می تواند شکار کند. با توجه به اینکه در سال ۹۲ فصل شکار سه ماه طول کشید با یک حساب سرانگشتی دارنده هر پروانه شکار در هر ماه میتواند۳۲ پرنده شکار کند،که با احتساب ۸۴۰۰ پروانه شکار صادر شده، شکار ماهانه ۲۶۸ هزار و ۸۰۰ حیوان مجاز تلقی می شود. .
در سال ۱۳۹۳ که صدور پروانه شکار صادر نشده بود، ۳۱۱ مورد پرونده تخلف در استان گلستان تشکیل‌ شد و ۴۶۱ شکارچی متخلف هم دستگیر شدند.

/امید/سودیند

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم