خبر

مرگ آلاگل، آجی گول

54

مرگ آلاگل، آجی گول…

 

سازمان حقوق بشر تورکمن صحرا

تالاب آلاگل، آجی گول … تورکمنصحرا خشک شدند!

تالاب آلاگل، آجی گول … تورکمنصحرا خشک شدند!

تالاب آلاگل، آجی گول … تورکمنصحرا خشک شدند!
به گزارش سازمان حقوق بشر تورکمن صحرا :

ایران ۳۵ تالاب خود را با مجموع مساحت ۱/۵ میلیون هکتار در فهرست اصلی پیمان رامسر ثبت کرده است. این تالاب‌ها دارای ارزش‌های زیست محیطی جهانی هستند و باید مورد حفاظت قرار بگیرند. برخی از این تالاب‌ها عبارتند از تالاب آلاگل، دریاچه امیرکلایه، دریاچه ارومیه، تلاب گاوخونی، گمیشان، فریدونکنار، انزلی و خوران و…
با آن‌که تالاب‌ها یکی از عوامل اصلی رشد و توسعه کشاورزی هستند، اما کشاورزی بی ضابطه و خارج از ظرفیت‌های اکولوژیک آسیب‌های فراوانی به تالاب‌ها وارد کرده است. این امر به خصوص در کشورهای کم آبی مانند ایران تهدید جدیتری برای حیات تالاب‌هاست. بخش کشاورزی در ایران با مصرف بیش از ۸۵ درصد از منابع آبی بزرگترین رقیب تالاب‌ها برای دستیابی به آب به شمار می‌آید و مسئول خشک شدن اکثر تالاب‌های غیرساحلی است که در فلات مرکزی ایران قرار دارند!
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی آقای
عیسی امامی در جمع خبرنگاران در گرگان اظهار کرد: تنش آبی بالا رفته به گونهای که دریای خزر ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر عقبنشینی کرده است.
همچنین سایت های خبری از نابودی تالاب آلاگل خبر دادند
بر اساس این گزارش ؛ تالاب آلاگل بزرگترین تالاب استان گلستان در آستانه خشکی کامل قرار دارد آلاگل ۲۵ کیلومتر مربع مساحت داشته و عمق آب آن تا ۲٫۵ متر می رسیده است .
این تالاب در چند کیلومتری مرزکشور ترکمنستان و در مرکز شوره‌زار بزرگ ترکمن صحرا واقع شده است . در این تالاب پرورش ماهیان آب شور زی دریای خزر به‌ویژه ماهی سفید و کپور رونق زیادی داشته است.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم