گزارشها

گزارش دو تن از اعضای مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا

117

گزارش دو تن از اعضای مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا از تلاش خود برای بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر سال ۲۰۱۵  :

مسئولین سایت “مدافعان روزجهانی حقوق بشر ترکمنصحرا” برای انعکاس تلاشهای ابتکار آمیز همکاران ازآنها درخواست نمود با ارسال گزارش کوتاهی خوانندگان سایت را درجریان چگونگی گرامیداشت خود قراردهند.

  • گزارش امید ب، گزارش م. آخوندزاده.

 م.آخوندزاده:

ازنظر من همه ی ما انسانها ازهر نژاد وقومیتی که هستیم برابریم وهیچ قومی با هر رنگ و نژاد و زبانی بر دیگری برتری ندارد. طبق منشور جهانی حقوق بشر نیز همه انسانها ازهرقومیتی با هر زبان و فرهنگی زات برابری دارند. بنابراین “روز جهانی حقوق بشر” روز، تصویب “منشور جهانی حقوق بشر” درسال ۱۹۴۸ آنچنان مهم بود که نمی شد بی تفاوت بگذرم. برای اینکه دیگه از فضای دیکتاتوری تحت سلطه جمهوری اسلامی ایران رها شده دریکی از کمپ های پناهندگان شهر لایپزیگ کشور دموکراتیک آلمان بودم. تصمیم گرفتم هرطور شده در راه گرامیداشت ۱۰م دسامبر “روزجهانی حقوق بشر” اقدامی بکنم وپس از کلنجار رفتن و فکر کردن کاغذ وقلم تهیه کرده بر روی آن درشت نوشتم “دهم دسامبر روزجهانی حقوق بشر را گرامی میدارم و بر مردم جهان تبریک میگویم. سپس بلند کرده درمعرض دیگران قرار دادم. برای همه جالب بود. خیلی ها هم می خواندند و سوالاتی  پرسیدند و تعدادی هم با هندی شان عکس گرفتند. در هرحال حوشحالم از اینکه توجه  تعدادی را توانستم به مسأله حقوق بشر جلب نمایم.%

مصطفی اخوند زاده

 امید ب: 

همانطور که مستحضر هستید با جستجوی کوتاهی می شود به معنی و ماهیت حقوق بشر پی برد که می توان آن را اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوقی دانست که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌شود.  این تعریف ساده عواقب و بازتاب اجتماعی و سیاسی مهمی را برای مردم و حکومت‌ها به دنبال دارد. مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد بین‌المللی که این حقوق ویژگی‌هایی همچون جهان شمول بودن، سلب ناشدنی، انتقال ناپذیری، تفکیک‌ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم پیوستگی و در هم تنیدگی را دارا است.

دهم دسامبر “روز جهانی حقوق بشر”،است و برای اعضای تشکیلات “مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا” آنچنان مهم بود که همه گرامیداشت آن را لازم می دیدیم. وقتی ضرورت آنرا درجلسه مطرح کردم، مسئول تشکلات مسأله ی پراکنده بودن اعضا درفاصله های دور ازیکدیگر وعدم وجود امکان تجمع دریک شهر را پیش کشیده آنرا به آینده موکول کرد. در روز نهم دسامبر “هماهنگ کننده” طی پیامی از من بعنوان عضو تحریریه وجزو مسئولین سایت خواست بدنبال اعلام گرامی باد ویا تبریک روز حقوق بشر، دنیای آرمانی فعالین حقوق بشر را طی متنی بیان داشته و درسایت انتشار دهم. درنتیجه پس از مدتی متن زیر را نوشتم و بعد از تبادل نظر انتشار دادم.(لینک گرامیداشت)

   روز دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر گرامی باد دنیایی بدون جنگ، زندگی ِ مسالمت امیزی که هیچ قدرتمندی ضعیفی را تحت فشار نگذارد، تبعیض اتنیکی ، نسل کشی ها، شکنجه ها درمیان نباشد.

 دنیایی بدون ظلم وبدون پایمال شدن آزادی وحقوق انسانی آرزومندیم.

دنیایی میخواهیم که به حقوق پایه یی و آزادی هرشخص احترام گذاشته شود.

بدین طریق دهم دسامبر روزجهانی حقوق بشر را برمردم کشورمان وتمام انسانهای جهان تبریک گفتیم.

به امید روزی که تمام انسانها  با آرامش و آسودگی در کنار هم زندگی کنند.

—————-

مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم