خبر

مجرم‌انگاری مدافعان حقوق بشر: پدیده‌ای در ۱۰ تصویر

20

جنبش جهانی حقوق بشر:
کشورهای قاره امریکا

۱ ـ مدافعان حقوق بشر چه کسانی هستند؟
گروه‌ها، افراد و موسسه‌هایی که برای محافظت از حقوق بشر و آزادی‌ها، از جمله حق زمین، تلاش می‌کنند.

۲ ـ آنها چگونه از این حقوق دفاع می‌کنند؟
از طریق اقدام‌های صلح‌آمیز مثل شکایت در دادگاه، کارزارهای مردمی، تظاهرات یا اشغال صلح‌آمیز زمین که براساس حقوق بین‌المللی مجاز است.

۳ ـ مجرم‌انگاری مدافعان حقوق بشر چگونه انجام می‌شود؟
آنها با تحقیقات کیفری بی‌پایه و/یا تعقیب و آزار به قصد ترساندن یا فلج شدن در فعالیت‌شان روبرو می‌شوند.

۴ ـ چه کسانی در پس فعالیت برای مجرم‌انگاری آنها هستند؟
به‌طورِ معمول طرف‌های خصوصی (مثل موسسه‌های اقتصادی و زمین‌داران) و/یا نهادهای دولتی (مثل پلیس، ارتش، دولت و مسوولان قضایی) به این کار دامن می‌زنند.

۵ ـ مدافعان حقوق بشر چگونه مجرم تلقی می‌شوند؟
از طریق سوءاستفاده از قانون کیفری، آنها را به‌غلط به جرایمی متهم می‌کنند که هیچ ربطی به واقعیت ندارد واغلب ـ در نقض موازین دادرسی و آزادی فردی ـ درخواست بازداشت پیشگیرانه‌ی آنها را می‌کنند.

۶ ـ پیامدهای عملی این کار برای مدافعان حقوق بشر چیست؟
مدافعان حقوق بشر زمانی که مجرم تلقی می‌شوند، به‌ویژه وقتی بازداشت پیشگیرانه در کار باشد، ناگزیر باید فعالیت مهم حقوق بشری خود را متوقف کنند و وقت، منابع و نیروی خود را صرف دفاع از خود کنند.

۷ ـ پیامدهای اجتماعی آن برای مدافعان حقوق بشر چیست؟
مدافعان حقوق بشر که انگ مجرم دریافت می‌کنند، در معرض افتراهای اجتماعی و حمله‌های شخصی قرار می‌گیرند. به‌طورِ کلّی، آنها با اتهام‌هایی از جمله «تخریب اموال»، «آدم‌ربایی»، «قیام»، «خرابکاری»، «تروریسم» و «حمله به امنیت داخلی» روبرو می‌شوند. در بسیاری از موارد، این اتهام‌ها باعث ترساندن و پراکندگی گروه این مدافعان می‌شود.

۸ ـ کدام مدافعان حقوق بشر بیش از همه مورد حمله قرار دارند؟
رهبران گروه‌های آسیب‌پذیر اهداف اصلی حمله‌ها هستند، مثل گروه‌های بومی، آفریقایی‌تبارها و جماعت‌های روستایی که از جمله از حق مالکیت خود، استفاده از از زمین و منابع، آب و محیط زیست سالم دفاع می‌کنند.

۹ ـ این حمله‌ها در کجا رخ می‌دهد؟
این حمله‌ها روندی رو به رشد در سراسر جهان است: گزارش ما به مستندسازی این پدیده در آمریکای لاتین توجه دارد.

۱۰ ـ چرا مدافعان حقوق زمین به‌طورِ خاص در معرض مجرم‌انگاری هستند؟
اکثر این مدافعان در مناطق دورافتاده‌ای به دور از مراکز شهری زندگی می‌کنند و به این دلیل کمتر در دیدرس هستند. به علاوه، بسیاری از آنها به‌هرجهت در فقر و تبعیض به سر می‌برند.

به نقل از اخبار روز

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم