خبر, گزارشها

قصور پزشکی و باز هم یه قربانی در ترکمن صحرا+ویدیو

38

مرگ نو شگفته و پزشک بی وجدان

پزشکان قبل به هنگام فارق االتحصیلی سوگندی یاد می کنند که در این سوگندنامه، با شاهد گرفتن خدا به او قسم یاد می‌شود که نسبت به معلم و استاد نهایت قدردانی و ازخودگذشتگی انجام شود، نهایت تلاش و تخصص در جهت کمک به بیماران و جلوگیری از آسیب آن‌ها به کار گرفته شود، به اتانازی (به مرگی) و سقط جنین هیچ کسی کمک نشود، رازداری پزشکی حفظ گردد، با هیچ بیماری ناعادلانه رفتار نشود، و از هیچ بیماری سوءاستفاده -به ویژه سوءاستفاده جنسی- صورت نگیرد.
حال با در نظر گرفتن این سوگند نامه به نام انسانیت به اشخاص اعتماد می شود و زندگی را در دستان این فراد می گذاریم، حال اکر پزشکی از این مقام و منزلت خود سوءاستفاده کند و برای بیمار خود خیانت کند، جزای آن چیست؟!
هستند پزشکان باوجدان و انسانی چون دکتر عبدالجلیل غیادی که انسانیت را بالاتر از هر چیزی می بینند و باز در کمال تاسف هستند پزشکانی چون پزشک آزادشهری(ع.ح) که خود نیاز به مداوا دارند.
به نقل ازسایت خبری ترکمن سسی،چندی پیش خانوده ترکمن کلاله ای به بیمارستان خصوصی برزویه گنبد کاووس جهت زایمان مراجعه می کنند و روز پنجشنبه هفتم مردادماه نوزاد دختری به دنیا می آید،دختری که قرار بود شیرینی و شادی را به خانواده ی آورد اما این شادی در مدت زمان کوتاهی تبدیل به عزا شد،چراکه ساعتی بعد از تولد این نوزاد دچار مشکل تنفسی شده به بخش اطفال انتقال داده می شود،مشکلی که نیاز به بررسی و حضور سریع پزشک داشته است،مشکلی که طبق اظهارات پرسنل بیمارستان لازم بود نوزاد دختر به مرکز ان آی سی یو انتقال داده شود،از ساعت ده روز تولد با پزشک آزادشهری(ع.ح) تماس گرفته می شود ولیکن علیرغم تمام اصرار پرسنل بیمارستان و تماس های مکرر وی ساعت ۱۱ شب در بیمارستان برزویه گنبدکاووس بر بالین نوزاد حاضر می شود و نظر به انتقال نوزاد به بخش ان آی سی یو می دهد،تشخیصی که دیر شده بود و خانواده ای را داغدار کرد،تشخیصی که به گفته ی پرسنل بیمارستان کافی بود در ساعات اولیه رخ دهد تا این خانواده عزادار غنچه ی نو شکفته ی خویش نباشد.
پدر خانواده در گفتگو می گوید:به دلیل اینکه نمی خواستم کالبدشکافی کودک از دست رفته ام را ببینم از شکایت صرف نظر کردم،چرا که تحمل زیر تیغ رفتن جسم بی جان وی را نداشتم.
پدر خانواده از فرط غم و اندوه نوزاد از دست رفته اش پزشک را سرزنش می کند،سرزنشی که شاید کمترین حق این پزشک باشد ولیکن پزشک با گستاخی سخن از بیمه پزشکی خویش می گوید که در صورت شکایت دیه را بیمه پرداخت می کند و این سخن نمکی بر روی زخم های این خانواده می شود.
بیمارستانی که علیرغم تعهد خویش به خانواده ی این نوزاد از دست رفته که توضیحات درباره ی این اتفاق به آنها ارائه خواهد شد سکوت کرده است.

حال در کشور و علل خصوص در استانی آپاتاید حکومتی بیداد می کند برخورد مسئولین استان با این بیمارستان و پزشک متخلف چگونه خواهد بود؟
بیمارستان خصوصی برزویه چگونه جواب این خانواده ی داغدار و افکار عمومی را خواهد داد؟
آیا باز هم سخن از دیه خواهند زد یا ارزش یک انسان (نوزاد تازه به دنیا آمده) را با چیز دیگری تعیین خواهند کرد؟

 

 

به گزارش ترکمن سسی تصویر زیر ساعت ۱۱ شب پس از انتقال نوزاد به بخش ان آی سی یو گرفته شده است.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم