خبر

فریدم هاوس: ایران کشوری غیرآزاد

24

گزارش فریدم هاوس: ایران هم‌چنان کشوری غیرآزاد است.

فریدم هاوس (خانه آزادی) در جدیدترین گزارش خود که به نام “آزادی مطبوعات ۲۰۱۵” در روز ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) منتشر شده‌، آمده است که ایران همچنان جایگاه خود را به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز جهان در زمینه زندانی‌کردن روزنامه‌نگاران حفظ کرده است.

همچنین در گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی‌های سیاسی و مدنی و آزادی بیان در جهان می‌گوید و معتقد است که انتخابات پیش‌ روی ایران در اسفندماه  می‌تواند تاثیر مهمی در روند سیاسی این کشور بگذارد.

در گزارش ۲۰۱۵ فریدم هاوس ایران در کنار ۴۹ کشور دیگر جهان کشوری غیر آزاد عنوان شده است که در گزارش دوسال پیش  نیز ایران در کنار۶۳ کشور دیگرجهان در جایگاه کشور های غیر آزاد بود.

بدترین کشورهای جهان از نظر آزادی مطبوعات

ایران در کنار کره شمالی، کوبا، گینه، اریتره، سوریه، ازبکستان، ترکمنستان، کریمه و بلاروس، جزو ده کشوری نام برده شده که از نظر آزادی مطبوعات در جهان بدترین جایگاه را دارد. در این کشور‌ها به نوشته فریدم هاوس مطبوعات مستقل یا اصلا وجود ندارند یا به سختی امکان فعالیت دارند.

این سازمان مطبوعات این کشورها را سخنگوی حکومت‌ها توصیف کرده و می‌افزاید دسترسی شهروندان به اطلاعات مستقل به شدت محدود شده و هر گونه مخالفت، با زندان، شکنجه یا سایر اشکال سرکوب مواجه می‌شود.

جنیفر دانهم، یکی از تهیه‌کنندگان این گزارش گفته است که خبرنگاران در سال ۲۰۱۴ از همه طرف تحت فشار بوده‌اند. او اضافه می‌کند: «دولت‌ها قوانین امنیتی یا ضد تروریسم را دستمایه‌ای برای خاموش کردن هر گونه صدای انتقادی قرار دادند، گروه‌های شبه‌نظامی به طرز گسترده‌ای از تاکتیک‌‌های بی‌شرمانه برای ارعاب روزنامه‌نگاران استفاده کرده‌اند و صاحبان رسانه‌ها نیز کوشیده‌اند با دستکاری اخبار، آن‌ها را به نفع منافع سیاسی یا تجاری خود تغییر دهند.»

نروژ و سوئد، دارای بالاترین رتبه

از میان ۱۹۹ کشور جهان که وضعیت آن‌ها به لحاظ آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴ از سوی خانه‌ آزادی مورد بررسی قرار گرفته، ۶۳ کشور آزاد، ۷۱ کشور تا قسمتی آزاد و ۶۵ کشور غیرآزاد دسته‌بندی شده‌اند.

منابع:

دویچه وله

رادیو فردا

رادیو آزادی

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم