محیط زیست

عیسی کلانتری: مصرف آب در ایران از مرز بحران عبور کرده است

11

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری ایران و وزیر اسبق کشاورزی با تاکید بر اینکه مصرف آب در کشور «از مرز بحران عبور کرده است»، میزان برداشت از آب‌های سطحی را «فاجعه» خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عیسی کلانتری روز چهارشنبه ۱۸ شهریور گفت که میزان مصرف آب‌های تجدیدپذیر در ایران ۸۶ درصد است، در حالی که این رقم طبق استانداردهای بین‌المللی باید ۴۰ درصد باشد.

وزیر اسبق کشاورزی ایران تاکید کرد که آب یک عنصر طبیعی تجدیدپذیر تلقی می‌شود اما در ایران به دلیل «برداشت‌های بسیار زیاد» دیگر عنصر تجدیدپذیر نیست.

آقای کلانتری همچنین خبر داد که میزان منابع آب‌های سطحی ایران از ۱۲۳ میلیارد متر مکعب در سال ۱۳۴۰ به ۱۲۰میلیارد متر مکعب در حال حاضر رسیده است و کار‌شناسان مستقل این میزان را ۹۹ تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب اعلام می‌کنند.

وی اضافه کرد: «باید از این میزان ۴۰ میلیارد متر مکعب آب برداشت کنیم و حق برداشت بیشتر را نداریم، در حالی که ما امروز حدود ۹۶ درصد برداشت می‌کنیم که یک فاجعه است».

آقای کلانتری در اردیبهشت ماه نیز گفته بود که «ایران با بهره‌برداری از ۹۷ درصد آب‌های سطحی خود عملاً تمام رودخانه‌های خود را خشک کرده‌ است و دیگر آبی در طبیعت باقی نمانده‌ است».

وی تاکید کرده بود که در صورت ادامه این وضعیت، حدود ۷۰ درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ۵۰ میلیون نفر برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت از کشور هستند.

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو ایران نیز روز ۱۳ اردیبهشت، از کاهش میزان منابع آب تجدیدشونده کشور از ۱۳۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون مترمکعب خبر داده و تاکید کرده بود که «ذخایر استراتژیک آب ایران منفی شده ‌است».

مقامات وزارت نیرو ایران در سال‌های اخیر بار‌ها درباره کمبود آب هشدار داده‌اند و در همین حال حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران، ۱۳ اردیبهشت گفته بود که ۵۷۰ شهر در معرض «تنش آبی» ‌ قرار دارند.

در همین حال، خبرگزاری دولتی ایرنا روز سه‌شنبه خبر داد که آب شهر برازجان مرکز شهرستان دستشتان در استان بوشهر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، از سه روز گذشته قطع شده است.

این خبرگزاری از تشکیل «صف‌های طولانی» مقابل فروشگاه‌های آب تصفیه و معدنی این شهر خبر داده است.

علی بردستانی مدیر آب و فاضلاب شهری دشتستان علت قطع آب در شهر برازجان را «طغیان رودخانه شاپور» ذکر کرد و گفت که تا زمان گل آلود بودن رودخانه، «حل مشکل امکان پذیر نیست».

بر اساس این گزارش، لوله‌های خط آبرسانی از شهرستان کازرون به برازجان بر اثر طغیان این رودخانه شکسته شده و در صورت آرام شدن رودخانه تعمیر آن ممکن است.

لینک منبع

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم