خبر

عربهاى اهوازى کمپین حق آموزش به زبان مادرى را آغاز کردند

19

همزمان با آغاز سال نوی تحصیلی در ایران، کودکان اهواز کمپین “تحصیل به حق مادری حق من است” به راه انداختند.

همزمان با آغاز سال نوی تحصیلی در روز شنبه ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷ برای میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو در ایران، کودکان عرب اهوازی و دیگر قومیت‌ها از تحصیل به زبان مادری محروم شده و ناچارند به زبان فارسی که براساس قانون اساسی ایران به عنوان تنها زبان رسمی بر همه تحمیل شده و همه زبان‌های غیرفارسی را به حاشیه رانده، درس بخوانند.

به همین مناسب مردم اهواز با به راه انداختن کمپین “تحصیل به زبان مادری حق من است” (#التعلیم_بلغه_الأم_حقی) خواستار حق تحصیل به زبان عربی به عنوان زبان مادری خود در مدارس شده‌اند، حقی که یکی از حقوق اساسی همه انسان‌ها است.

تعداد پرشماری از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان تصاویر ویدئوهایی با هشتگ #التعلیم_بلغه_الأم_حقی در چارچوب این کمپین در فضای مجازی منتشر کرده و از مقامات ایرانی خواسته‌اند تحصیل به زبان عربی در مدارس را ممکن کنند.

علیرغم اینکه زبان فارسی، زبان یکی از قومیت‌ها در ایران و نه زبان دیگر قومیت‌ها که بیش از نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، است، به لطف سیاست‌های نژادپرستانه به ابزاری ایدئولوژیک برای مبارزه با دیگر زبان‌ها و نابودی هویت قومی ملت‌های غیرفارسی از طریق اقدامات فارسیزاسیون سیستماتیک و همانندسازی فرهنگی تبدیل شده است.

این در حالی است که میثاق آموزشی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ۲۰۳۰ که با هدف تضمین فرصت‌های آموزشی مساوی برای همگان، تنظیم شده، حکومت‌ها را به آموزش زبان اقوام ملزم می‌کند، اما شوونیست‌ها در ایران و در راس آنها فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران با این بهانه که آموزش زبان اقوام در آینده می‌تواند موجب “تضعیف زبان فارسی” شود، مانع از تحقق این موضوع شده‌اند. این موضوع نشان‌ می‌دهد قوم‌گرایان و اسلام‌گرایان تندرو در رژیم جمهوری اسلامی می‌کوشند از طریق این گفتمان ملت‌ستیز مانع از تحقق حق طبیعی و انسانی کودکان در زمینه تحصیل به زبان‌ مادری‌ شوند.

حکومت ایران کماکان قطعنامه بین‌المللی A/RES/61/266 صادره در تاریخ ۱۶ می ۲۰۰۷ را نقض می‌کند. بر اساس این قطعنامه، مجمع عمومی سازمان ملل همه کشورهای عضو را به حفاظت و تشویق به حفاظت از همه زبان‌های که ملت‌های جهان از آنها

استفاده می‌کنند، ملزم کرد. در این قطعنامه با هدف تقویت وحدت در چارچوب تنوع و همچنین تقویت درک جهانی از تعدد زبانی و تعدد فرهنگی، سال ۲۰۰۸ سال جهانی زبان‌ها نام‌گذاری شد.

بر همین اساس سازمان حقوق بشر اهواز خواستار اجرای قوانین بین‌المللی مربوط به حق تعلیم ملت عرب اهواز و سایر ملت‌های غیر فارس در ایران به زبان مادری است. این حق در اسناد بین‌المللی متعددی، از جمله در بند سوم و چهارم اعلامیه حقوق ویژه افراد اقلیت‌های قومی، زبانی و دینی و قطعنامه شماره ۴۷/۱۳۵ صادره از مجمع‌ عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۲ و ماده ۳۰ میثاق حقوق کودکان صادره از کمیته حقوق کودکان و ماده ۲۰ میثاق جهانی حقوق سیاسی و مدنی صادره در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۴۶ ذکر شده است.

حکومت ایران که همه این قطعنامه‌ها و میثاق‌های بین‌المللی را امضاء کرده، باید بدون قید و شرط آنها را اجرا کرده و به روند ۳۸ ساله عدم اجرای ماده ۱۵ قانون اساسی که بر حق آموزش به زبان مادری برای همه ملت‌های غیرفارس تاکید دارد، پایان دهد.

سازمان حقوق بشر اهواز

http://www.ahwazhumanrights.org/fa/sections/19/2017-09-22-14-29-47

در باره نویسنده / 

MS

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم