خبر

طوفان توییتری «امید را آزاد کنید»

36

روز گذشته و پس از انتشار عکسی از امید کوکبی بر تخت بیمارستان، تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار آزادی او شدند و این خواسته به یکی از داغ‌ترین موضوع‌های روز شبکه اجتماعی توییتر بدل شد.

امید کوکبی، پژوهشگر علم فیزیک است که از پنج سال و سه ماه پیش بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد و روز چهارشنبه در بیمارستان سینای تهران مورد عمل جراحی قرار گرفت و به دلیل ابتلا به سرطان کلیه، یکی از کلیه‌هایش به طور کامل از بدنش خارج شد.

پس از انتشار این اخبار و عکسی از وی، کاربران در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام، به این مسئله پرداختند و خواستار آزادی او و دسترسی‌اش به  کمک‌های بهداشتی و درمانی شدند.

علی‌رغم فیلتر بودن شبکه اجتماعی توییتر در ایران، کاربران ایرانی توانستند در مدت زمان کوتاهی، هشتگ‌های FreeOmid# و #امیدکوکبی را بدل به داغ‌ترین ترند یا هشتگ توییتر کنند و موج توییتری به راه بیندازند. این هشتگ‌ها در بیش از دویست هزار توئیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

امید کوکبی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز بیش از ۱۵۰۰ تصویر به یاد امید کوکبی به اشتراک گذاشته شده و افرادی نظیر جعفر پناهی و مهناز افشار هم در پست‌هایی به آن پرداخته‌اند.

امید کوکبی، پژوهشگر فیزیک با تخصص لیزر مشغول مطالعه در دانشگاه آستین تگزاس بود که سال ۱۳۸۹، پس از سفرش به ایران، در حالی که در راه بازگشت به آمریکا بود، در فرودگاه دستگیر شد. امید کوکبی، ترکمن و سنی‌مذهب، در جلسه محاکمه‌اش به اتهام ارتباط با دولت‌های متخاصم و کسب مال نامشروع به ده سال زندان محکوم شد. این حکم بعدتر و با تجدیدنظر تغییر نکرد.

امید کوکبی بهمن ماه دو سال پیش در نامه‌ای از زندان نوشت که از او خواسته‌اند تا با برنامه هسته‌ای ایران همکاری کند یا آن‌که ده سال زندان را تحمل کند. وی نوشته بود که دانشمند نباید در فعالیت‌هایی که به ضرر بشریت است شرکت کند.

حدود دو سال پیش و پس از مطرح شدن پرونده کوکبی، ۱۸ برنده جایزه نوبل فیزیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران نامه‌ای نوشتند و خواستار آزادی او شدند. در این نامه آمده بود که آقای کوکبی “تنها به خاطر امتناع از همکاری با مراکز تحقیقات نظامی جمهوری اسلامی ایران” زندانی شده است.

رادیو فردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم