خبر

طرح ضرورت تجدید نظر درسهم زبانهای مادری وزبان ارتباطی درنظام آموزشی کشور

20

استاندار سیستان وبلوچستان: شاهد افت تحصیلی دانش‌آموزان به ویژه درپایه ابتدایی نباشیم.

استاندار سیستان و بلوچستان: باید سهم زبان مادری درنظام آموزشی کشور افزایش یابد تا

 شاهد افت تحصیلی دانش‌آموزان به ویژه درپایه ابتدایی نباشیم.

خبرگزاری فارس نوشت، علی اوسط‌ هاشمی درجلسه شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان که با حضور علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش برگزارشد، خواستار تسریع در روند اداری راه‌اندازی پردیس فرهنگیان درجنوب سیستان و بلوچستان شد.

وی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره حمیدرضا گنگوزهی معلم فداکار سیستان و بلوچستان که با گذشت از جان خود جان چند دانش‌آموز را نجات داد، افزود: “حضور وزیر آموزش و پرورش برای تجلیل ازمعلمان فداکار سیستان و بلوچستان بسیار ارزشمند است”.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: “کمبود نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین مشکلات سیستان و بلوچستان است که در سال‌های اخیر با استفاده از نیروهای خرید خدمت تا حدودی این خلاء جبران شده است”.

وی بیان کرد: “باید زمینه جذب نیروهای خرید خدمت در سیستان و بلوچستان فراهم شود تا آنها دغدغه و نگرانی برای آینده شغلی خود نداشته باشند و تمام تفکر خود را در راه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان متمرکز کنند”.

هاشمی گفت: “اگر قرار است افزایش سهمیه استخدام داشته باشیم باید نیروهای خرید خدمت دراولویت قرار بگیرند و وضعیت آنها مشخص شود”.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: “مدارس خشت و گلی یکی دیگر از معضلات این منطقه است که باید با همکاری وزارت خانه تا سال ۹۶ برای برچیدن آنها تلاش کنیم”.

این مسئول ادامه داد: “اولویت ما درسال جاری هزینه کرد ۳۰ درصد منابع اعتباری درمناطق حاشیه‌نشین است زیرا چه بسا حاشیه چند شهر استان هستند که وضعیتشان از روستاها بدتر است”.

وی اضافه کرد: “افزایش رتبه ورفاهیات معلمان این منطقه نیز باید بیشتر مورد توجه قرارگیرد زیرا در راستای ماندگاری فرهنگیان در سیستان و بلوچستان تاثیر بسزایی دارد”.

هاشمی با بیان اینکه چندزبانه بودن درسیستان و بلوچستان رایج است وبه دلیل توجه نکردن به این موضوع شاهد افت تحصیلی دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی هستیم، گفت: “باید سهم زبان مادری را درنظام آموزشی کشور افزایش دهیم”.%

برگرفته از سایت خبرگزاری هرانا 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم