خبر

سنی‌ها چقدر حق دارند؟

59

سنی‌ها چقدر حق دارند؟

نماز جماعت اهل سنت در تورکمنصحرا

مجله‌های زنده رادیو فردا / ساعت‌ ششم:Namaz-e_ jama-ate-e_Ahle_Sunnat

آمارهای رسمی می‌گوید که هشت درصد جمعیت ایران هستند؛ بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی کشور، که به گفته بسیاری، از برخی حقوق خود محروم مانده‌اند.
در روزهای گذشته، خبرهای ضدونقیضی درباره «تخریب» یا «اصلاح» یک نمازخانه متعلق به اهل سنت در تهران، بار دیگر مسئله حقوق سنی‌ها در ایران را در معرض بحث قرار داده است.
برخی منابع و وبسایت‌ها مانند «سنی آنلاین» خبر داده‌اند که صبح چهارشنبه، هفتم مرداد، نمازخانه اهل ‌سنت در منطقه پونک تهران «توسط نیروهای شهرداری» و با «پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی تخریب» شد؛ خبری که واکنش اعتراضی و گلایه آمیز مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان را به دنبال داشت.

برخی منابع و وبسایت‌ها مانند «سنی آنلاین» خبر داده‌اند که صبح چهارشنبه، هفتم مرداد، نمازخانه اهل ‌سنت در منطقه پونک تهران «توسط نیروهای شهرداری» و با «پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی تخریب» شد؛ خبری که واکنش اعتراضی و گلایه آمیز مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان را به دنبال داشت.
811823095_84411_12009100355434677582

به گفته او، «عدم تحمل یک نمازخانه معمولی و تخریب آن در شهری ‌که اجازه ساخت مسجد به شهروندان اهل‌سنت داده نمی‌شود و مطالبه سی‌وهفت ساله آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ناکام مانده است، تنها جریحه‌دار نمودن احساسات جامعه اهل‌ سنت ایران نیست، بلکه احساسات مسلمانان جهان را نیز جریحه‌دار می‌نماید».
در همین حال اما، شمار دیگری از منابع خبری از جمله خبرگزاری مهر نوشته‌اند که «تخلفات متعدد» از جمله «تغییر کاربری» در ساختمان این نمازخانه باعث شد تا شهرداری تهران پس از ارسال «اخطاریه‌های متعدد»، درصدد «اصلاح» آن برآید.
به نوشته مهر، «اخطاریه‌های متعدد نسبت به اصلاح این تخلفات و لزوم بازگرداندن کاربری‌ها به حالت گذشته از سال ۱۳۸۹ تاکنون و طی چند نوبت به مالک ساختمان ابلاغ شده بود» و این که شهرداری در نهایت «طبق مقررات و بدون هیچ‌گونه وارد شدن آسیب و صدمه‌ به وسایل و بنای اصلی ساختمان، اقدام به رفع تخلفات و بازگرداندن کاربری مکان مذکور به حالت سابق کرد».
این هفته در کنار مخاطبان رادیو فردا، مجید محمدی جامعه شناس و پژوهشگر سیاسی از آمریکا میهمان برنامه ساعت ششم بود تا درباره حقوق سنی‌ها در ایران به بحث بنشینیم.

 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم