خبر

سازمان ملل: سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای کودکان درجنگ داخلی سوریه بود

21
سازمان ملل متحد می‌گوید سال گذشته میلادی، بدترین سال برای کودکان در جنگ داخلی سوریه بود؛ جنگی که طی شـش سال گذشته ادامه داشته ودرسال ۲۰۱۶، جان بیش از۶۵۰ کودک سوری را گرفته ومیلیون‌ها تن از آن‌ها را در آوارگی نگه داشته‌است.
صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، ۲۳ اسفند ماه گفته درسال گذشته میلادی شمار «کشته‌ها، قطع عضو و سربازگیری از میان کودکان، به‌طور مشخصی رشد کرده است».
مدیر بخش خاورمیانه دریونیسف، گفته است «عمق این رنج، بی‌سابقه است». خرت کپلار می‌گوید «میلیون‌ها کودک سوری، هر روز، زیر حملات بودند؛ زندگی آن‌ها زیر و رو شده‌است».
بنا برگزارش یونیسف، دست‌کم ۶۵۲ کودک سوری، مستقیما به‌دلیل نبردها درآن کشور کشته شده‌اند؛ این شمار ازقربانیان خردسال، ۲۰ درصد بیشتر از رقمی‌ست که درسال گذشته میلادی برآورد شده بود.
از این میان دست‌کم ۲۵۵ کودک، در مدرسه، یا نزدیک مدرسه، کشته شده‌است.
بسیاری ازکودکان مستقیما هدف قرار گرفته یا در جریان بمباران و حملات دیگر کشته شده‌اند، اما شمار قابل ملاحظه‌ای نیز به‌خاطر دسترسی نداشتن به پزشک و خدمات اولیه امدادی، جان خود را از دست داده است.
یونیسف می‌گوید دست‌کم ۸۵۰ مورد از سربازگیری ازکودکان را شناسایی کرده‌است. رقمی که، باز هم در مقایسه با سال ۲۰۱۵ بیشتر است و دو برابر افزایش پیدا کرده.
دست‌کم ۶ میلیون کودک سوری با کمک‌های بین‌المللی و انسان‌دوستانه است که قادر به ادامه زندگی‌اند. ۲.۳ میلیون نفر از آن‌ها در ترکیه، لبنان، اردن، مصر و عراق، پناه گرفته‌اند. و در نهایت آن‌که نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر از آن‌ها در همین لحظه بدون دسترسی به کمک‌ و امدادرسانی، «تحت محاصره» قرار دارند.
گزارش یونیسف دو روز پیش از ورود جنگ داخلی سوریه به هفتمین سال پیاپی، منتشر می‌شود. جنگی که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، صدها هزار کشته برجای گذاشته، دست‌کم نیمی از جمعیت کشور را آواره کرده، مناطق عمده اقتصادی و اجتماعی سوریه و شماری از مراکز تمدن آن کشور را در مرز نابودی قرار داده‌است.

در باره نویسنده / 

MS

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم