خبر

سازمان ملل: ایران همزمان با حل مسئله اتمی، وضعیت حقوق بشر را هم بهبود بخشد

16

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از رادیو فردا رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۲۳ شهریور از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که همزمان با حل و فصل مسائل هسته‌ای، وضعیت حقوق بشر را در ایران نیز بهبود بخشد.

زید رعد الحسین در سی‌امین نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با استقبال از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در وین گفت که «من از ایران می‌خواهم تا پیشرفت‌های متناسبی نیز در زمینه حقوق بشر داشته باشد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی اظهار داشت: «استفاده روزافزون از مجازات اعدام، نگرانی‌ها درباره حق محاکمه عادلانه و ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران، وبلاگ نویسان و مدافعان حقوق بشر به عنوان یکی از نگرانی‌های عمده باقی مانده است».

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، ایران از جمله کشورهای دارای آمار بالای اعدام همراه با چین و عربستان است، و فعالان حقوق بشر، کارگری، روزنامه‌نگاران و منتقدان مذهبی حکومت جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک سرکوب می‌شوند.

سایت فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر مردادماه امسال پیش‌بینی کرده است که در صورت ادامه اعدام با سرعت کنونی، ایران در سال ۱۳۹۴ پس از سال ۱۳۶۸ از لحاظ شمار اعدام‌ «رکورددار» خواهد شد.

به گزارش این سایت، دولتمردان ایران انجام ۲۴۶ اعدام را از دی‌ماه سال ۹۳ تا تیرماه سال ۹۴ تایید کرده‌اند.

حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران که با سفر گسترده هیات‌های تجاری اروپایی به ایران طی ماه‌های گذشته همراه شده، این نگرانی را برانگیخته است که وضعیت حقوق بشر در ایران به سایه رفته و به دست فراموشی سپرده شود.

با این حال، رییس‌جمهوری اتریش در سفر اخیر خود به ایران گفته بود که مسائل حقوق بشری را با مقام‌های ایرانی در میان خواهد گذاشت.

توسعه مسیرهای مهاجرت

رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش از کشورهای اروپایی خواست تا برای همراهی با بحران پناهجویان، سیاست‌های جامعی را به منظور توسعه مسیرهای مهاجرت اتخاذ کنند.

رعد الحسین خواستار پایان بازداشت و «بدرفتاری» با پناهجویان، بویژه کودکان، شد که به گفته او، از جنگ یا تحت تعقیب قرار گرفتن در حکومت‌هایی چون سوریه گریخته‌اند.

وی خطاب به ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر گفت: «لازم است که مسیرهای مهاجرت عادی و اسکان مجدد توسعه پیدا کنند- دو اقدامی که از بروز مرگ و میر جلوگیری کرده و راه قاچاقیان را سد خواهد کرد».

اظهارات رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی بیان می‌شود که آلمان از روز یکشنبه بار دیگر بازرسی‌های مرزی خود را برای کنترل ورود گسترده پناهجویان به این کشور از سر گرفته است. قرار است وزیران کشور ۲۸ عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی را برای بررسی بحران پناهجویان برگزار کنند.

رعد الحسین در بخش دیگری از سخنانش از برخی قدرت‌های جهانی نظیر چین و روسیه به دلیل ساکت کردن منتقدان خود انتقاد کرد.

او از چین به دلیل بازداشت و بازجویی از بیش از یکصد وکیل طی ماه‌های اخیر، و از روسیه به علت قرار دادن گروه‌های مدنی کمک گیرنده از منابع خارجی ذیل قوانین جدید این کشور انتقاد کرد.

رادیوفردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم