حقوق کودکان, خبر

روزانه ۱۵ هزار کودک زیر پنج سال می‌میرند

15

مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا به نقل از اخبار روز،

یونیسف، صندوق وابسته به سازمان ملل برای حمایت از کودکان و نوجوانان روز پنجشنبه (۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر) تازه‌ترین گزارش خود در مورد میزان مرگ و میر کودکان در جهان را منتشر کرد. طبق این گزارش روزانه ۱۵ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر دنیا جان خود را از دست می‌دهند.

بنابر این گزارش میزان مرگ و میر کودکان خردسال در جهان روندی نزولی داشته و از حدود ده میلیون کودک در سال ۲۰۰۰ میلادی به اندکی بیش از پنج و نیم میلیون کودک در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

به گزارش دویچه وله، کارشناسان سازمان ملل با وجود این نگرانی خود را از روندی دیگر ابراز داشته‌اند و آن اینکه میزان مرگ و میر در بین نوزادان که سن آنها به چهار هفته نرسیده، از ۴۱ درصد به ۴۶ درصد افزایش یافته است. یونیسف در گزارش خود می‌نویسد که هر روز هفت هزار نوزاد که سن آنها زیر ۲۸ روز است، می‌میرند.

کارشناسان یونیسف در گزارش خود تصریح می‌کنند که بهبود وضعیت رسیدگی به نوزادان و کودکان تا سال ۲۰۳۰ میلادی می‌تواند سبب شود که جان حدود ۳۰ میلیون نوزاد و ۳۰ میلیون کودک خردسال نجات یابد.

استفان سوارتلینگ پیترسون، دبیرکل بخش بهداشت سازمان یونیسف در این ارتباط می‌گوید: «ما دانش و امکانات لازم را داریم، فقط باید این‌ها را به نقاطی برسانیم که نیاز شدیدی در آنجا وجود دارد.»

به گفته‌ی تیم اوانس، یکی از مسئولان بانک جهانی “این بی‌رحمانه است که بارداری و زایمان در سال ۲۰۱۷ هنوز هم می‌توانند باعث به خاطر افتادن جان زنان شوند”.

سازمان یونیسف در گزارش خود همچنین به علل مرگ و میر نوزادن و کودکان خردسال پرداخته است. ابتلا به ذات‌الریه (سینه‌پهلو) در ۱۶ درصد از موارد و اسهال در هشت درصد از موارد به مرگ کودکان زیر پنج سال انجامیده است.

طبق این گزارش یک سوم از نوزادانی که زود می‌میرند، جان خود را به خاطر بروز مشکل در هنگام زایمان و زایمان زودرس از دست می‌دهند.

افزون بر مرگ بیش از پنج و نیم میلیون کودک زیر پنج سالی که در گزارش یونیسف به آن اشاره شده، دو میلیون و ششصد هزار نوزاد در سال ۲۰۱۶ نیز مرده به دنیا آمده‌اند.

به گفته‌ی کارشناسان یونیسف جان بسیاری از این نوزدان قابل نجات دادن بود، اگر مادران در حین بارداری و همچنین در هنگام زایمان در شرایط بهتری به سر می‌برند و از امکانات رسیدگی بیشتری برخوردار می‌بودند.

مایه‌کوبی کودکان و نیز دسترسی مادران به آب پاکیزه و توالت و دستشویی از دیگر راهکارهایی است که به باور کارشناسان در کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان خردسال تأثیرگذار است.

در گزارش یونیسف همچنین آمده است که نیمی از میزان مرگ و میر نوزادان در این پنج کشور جهان مشاهده شده است: هند (۲۴ درصد)، پاکستان (۱۰ درصد)، نیجریه (۹ درصد)، کنگو (۴ درصد) و اتیوپی (۳ درصد).

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم