حقوق کودکان, خبر

روزانه ۱۵ هزار کودک زیر پنج سال می‌میرند

10

مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا به نقل از اخبار روز،

یونیسف، صندوق وابسته به سازمان ملل برای حمایت از کودکان و نوجوانان روز پنجشنبه (۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر) تازه‌ترین گزارش خود در مورد میزان مرگ و میر کودکان در جهان را منتشر کرد. طبق این گزارش روزانه ۱۵ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر دنیا جان خود را از دست می‌دهند.

بنابر این گزارش میزان مرگ و میر کودکان خردسال در جهان روندی نزولی داشته و از حدود ده میلیون کودک در سال ۲۰۰۰ میلادی به اندکی بیش از پنج و نیم میلیون کودک در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

به گزارش دویچه وله، کارشناسان سازمان ملل با وجود این نگرانی خود را از روندی دیگر ابراز داشته‌اند و آن اینکه میزان مرگ و میر در بین نوزادان که سن آنها به چهار هفته نرسیده، از ۴۱ درصد به ۴۶ درصد افزایش یافته است. یونیسف در گزارش خود می‌نویسد که هر روز هفت هزار نوزاد که سن آنها زیر ۲۸ روز است، می‌میرند.

کارشناسان یونیسف در گزارش خود تصریح می‌کنند که بهبود وضعیت رسیدگی به نوزادان و کودکان تا سال ۲۰۳۰ میلادی می‌تواند سبب شود که جان حدود ۳۰ میلیون نوزاد و ۳۰ میلیون کودک خردسال نجات یابد.

استفان سوارتلینگ پیترسون، دبیرکل بخش بهداشت سازمان یونیسف در این ارتباط می‌گوید: «ما دانش و امکانات لازم را داریم، فقط باید این‌ها را به نقاطی برسانیم که نیاز شدیدی در آنجا وجود دارد.»

به گفته‌ی تیم اوانس، یکی از مسئولان بانک جهانی “این بی‌رحمانه است که بارداری و زایمان در سال ۲۰۱۷ هنوز هم می‌توانند باعث به خاطر افتادن جان زنان شوند”.

سازمان یونیسف در گزارش خود همچنین به علل مرگ و میر نوزادن و کودکان خردسال پرداخته است. ابتلا به ذات‌الریه (سینه‌پهلو) در ۱۶ درصد از موارد و اسهال در هشت درصد از موارد به مرگ کودکان زیر پنج سال انجامیده است.

طبق این گزارش یک سوم از نوزادانی که زود می‌میرند، جان خود را به خاطر بروز مشکل در هنگام زایمان و زایمان زودرس از دست می‌دهند.

افزون بر مرگ بیش از پنج و نیم میلیون کودک زیر پنج سالی که در گزارش یونیسف به آن اشاره شده، دو میلیون و ششصد هزار نوزاد در سال ۲۰۱۶ نیز مرده به دنیا آمده‌اند.

به گفته‌ی کارشناسان یونیسف جان بسیاری از این نوزدان قابل نجات دادن بود، اگر مادران در حین بارداری و همچنین در هنگام زایمان در شرایط بهتری به سر می‌برند و از امکانات رسیدگی بیشتری برخوردار می‌بودند.

مایه‌کوبی کودکان و نیز دسترسی مادران به آب پاکیزه و توالت و دستشویی از دیگر راهکارهایی است که به باور کارشناسان در کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان خردسال تأثیرگذار است.

در گزارش یونیسف همچنین آمده است که نیمی از میزان مرگ و میر نوزادان در این پنج کشور جهان مشاهده شده است: هند (۲۴ درصد)، پاکستان (۱۰ درصد)، نیجریه (۹ درصد)، کنگو (۴ درصد) و اتیوپی (۳ درصد).

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم