خبر

دو ایرانی «متهم به آدم‌ربایی» در ترکیه

20

صدور حکم حبس برای دو ایرانی «متهم به آدم‌ربایی» در ترکیه

مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا به نقل از رادیو فردا : دادگاه جرایم سنگین در شهر وان ترکیه دو ایرانی را به اتهام تلاش برای ربودن یک خلبان ایرانی که اخیرا به ترکیه پناهنده شده بود به شش سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین، منتشر کرد می‌گوید که این دو نفر به نام عبدالسلام تاتاری و محمد محمدیان تلاش کرده‌اند یک خلبان ایرانی مخالف حکومت جمهوری اسلامی را از شهر وان ربوده و به ایران بازگردانند.

در گزارش‌ها آمده است که این خلبان که نام او به صورت اختصاری «ای ار ک» معرفی شده است به ترکیه پناهنده شده است.

این گزارش می‌گوید که محمد محمدیان از اساس تلاش برای ربودن این شهروند پناهنده ایرانی را منکر شده است.

اما عبدالسلام تاتاری در دادگاه گفته است که از طرف یک ایرانی به نام «حاجی» مامور شده تا این فرد را پیدا کند.

به گفته آقای تاتاری، او این فرد را نمی‌شناخته، تنها به وی گفته شده بود که این فرد را در ازای دریافت پول در شهر وان پیدا کند، اما او بعد از تلاشی ناموفق مایوس شده و ماجرا را رها کرده است.

در همین زمینه شبکه «خبر ۷» ترکیه در دسامبر سال گذشته، ۲۰۱۵، خبر داده بود که این افراد به اتهام تلاش برای ربودن یک خلبان ارشد پناهنده ایرانی به ترکیه در ماه ژوئیه بازداشت شده و دادستانی وان برای آنها ۱۲ سال حبس درخواست کرده است.

بر اساس این گزارش، تاتاری در جریان بازداشت گفته است که ده میلیون تومان پول از «حاجی» گرفته تا این فرد را در شهر وان پیدا کند.

وی گفته است که این پیشنهاد را قبول کرده و طی چند هفته چندین هتل وان را گشته، اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

به گفته آقای تاتاری، شخصی به نام «رحمان» عکس‌های این فرد را به موبایل وی ارسال کرده و گفته است که «حاجی» از این فرد پول طلب دارد.

در این گزارش از قول آقای محمدیان آمده است که او در ایران تاکسیرانی ساده بوده و بعد از آمدن به شهر وان با تاتاری آشنا شده است.

شبکه «خبر ۷» در ادامه نوشته بود که این خلبان با حضور در دادستانی گفته است که «ماموران امنیتی ایران در تعقیب من هستند… چندین ماه قبل وقتی از ایران خارج شدم، به خانواده من اجازه خروج از کشور ندادند و بعد از مصاحبه من با یک رسانه آمریکایی، ماموران امنیتی ایران به خانواده من هشدار دادند که مرا به ایران باز خواهند گرداند».

منبع رادیو فردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم