خبر

دولت ایران ناتوان در پاسخ به سئوالات سازمان ملل

40

نمایندگان دولت ایران، توان پاسخ گویی به سئوالات مربوط به نقض حقوق کودکان را نداشتند

برای نخستین بار کمیته حقوق کودک سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران را درباره نقض حقوق کودکان اقلیت جنسی مورد بازخواست قرار داد. یک عضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل از مسئولان جمهوری اسلامی پرسید: «کودکان ال جی بی تی آی هدف الکتروشوک، هورمون تراپی و سایر درمان‌ها و حتی جراحی برای درمان گرایش جنسی و هویت جنسیتی‌شان قرار می‌گیرند. دولت ایران به این سئوال جواب نداده که آیا اجازه ادامه چنین اعمالی در آینده نیز خواهد داد؟ آیا اقداماتی برای خاتمه این اعمال انجام شده است؟»

در نشست دو روزه ۲۱ و ۲۲ دی ۱۳۹۴ ( ۱۱ و ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶) در ژنو و در مقر سازمان ملل، اعضای کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد هیات بلندپایه ایرانی را درباره وضعیت کودکان به چالش کشیدند. این هیات از ارائه پاسخ به بسیاری از سئوالات، از جمله سئوالات مربوط به کودکان اقلیت جنسی (ال‌جی‌بی‌تی‌آی) طفره رفت و نخواست حتى به آن اشاره کند.

شش رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی) پیش از این طی دو گزارش به کمیته نوشته بود: «ما در تحقیقات‌مان شرح حال تعداد زیادی نوجوانان ال‌جی‌بی‌تی‌آی را که برایشان الکتروشوک، هورمون تراپی یا داروهای روانگردان قوی برای کنترل یا تغییر امیال جنسی‌شان تجویز شده، مستند کرده ایم. این درمان‌ها در شرایط طرد این افراد از سوی خانواده و جامعه، نبود دسترسی به اطلاعات صحیح و علمی در مورد مسائل جنسی و عدم ارائه توضیح درباره خطرات و نتایج این درمان‌های غیرانسانی به قصد تغییر گرایش جنسی و هویت جنسی اتفاق می‌افتد.»

با وجود اینکه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حاضر به پاسخ دادن به این سئوال نشدند، این عضو کمیته مجددا سئوال دیگری در همین زمینه، مطرح کرد: «آیا اطلاعات و آموزش‌های لازم برای کودکان ال‌جی‌بی‌تی‌آی در مورد هویت جنسیتی و گرایش جنسی در دسترس است و دولت برنامه‌ای در این زمینه دارد؟» این سئوال هم از سوی هیات ایرانی بدون پاسخ باقی ماند.

شادی امین، از هماهنگ‌کنندگان شبکه شش رنگ که در این جلسه حضور داشت، می‌گوید:«پاسخ کتبى آنها نشان از عدم آگاهى و بى‌اهمیت دیدن زندگی و سلامت همجنسگرایان و ترنس‌ها داشت و براى ما تایید مجددى براى پافشارى بر طرح خواسته‌های‌مان بود.»

انتظار می‌رود کمیته حقوق کودک در رای نهایی خود درباره وضعیت حقوق کودک در ایران، به مساله خودداری ایران از پاسخ به سئوالات و اتلاف وقت، اشاره کند.

دولت جمهوری اسلامی ایران پیش از نشست در پاسخ خود به سئوالات کمیته، ضمن نشان دادن اینکه فرق بین دوجنسگرایان و اینترسکس‌ها را نمی‌داند، ادعا کرده بود که هیچ تبعیض یا خشونتی علیه کودکان ال‌جی‌بی‌تی‌آی در ایران وجود ندارد در حالی که اعضای کمیته به طور مشخص درباره مواد قانون مجازات اسلامی که رابطه با همجنس را جرم می‌داند سئوال کرده بودند. همچنین در این پاسخ، جمهوری اسلامی نوشته بود که در ایران مجوز تغییر جنسیت برای کودکان دارای «اختلال هویت جنسیتی» صادر می‌شود.

شادی امین ضمن اشاره به پاسخ کتبی شش‌رنگ به این ادعاهای جمهوری اسلامی می‌گوید: «این گزارش، اعتراف به این امر بود که در ایران برخلاف تمامی موازین بین‌المللی، دولت هورمون‌تراپی و عقیم‌سازی اجباری برای افراد زیر ۱۸ سال را ترویج می‌کند و رسیدن به بزرگسالی و سایر شرایط برای رضایت آگاهانه درنظرگرفته نمی‌شود. علاوه بر اینکه رضایت آگاهانه و آزادانه این کودکان تضمین نیست و هیچ‌گونه آگاهی‌رسانی در مورد هویت و گرایش جنسی گوناگون در جامعه تبلیغ و ترویج نمی‌شود، با رواج ذهنیت بسیار منفی نسبت به همجنس‌گرایی به عنوان یک انحراف، عملا این کودکان دچار مشکلات روحی و انزوا شده و به عنوان بیماری روانی با آن‌ها برخورد می‌شود.»

در بررسی دو روزه وضعیت حقوق کودک در ایران توسط کمیته حقوق کودک سازمان ملل، به موضوعات دیگری از جمله ازدواج دختربچه‌ها، اعدام نوجوانان، تبعیض علیه کودکان بهایی، عدم آموزش به زبان مادری در مورد اقلیت‌های اتنیکی، بازداشت و خشونت جنسی علیه کودکان خیابانی، اجباری کردن حجاب و سایر تبعیض‌ها برای کودکان دختر و… نیز در قالب سئوال مطرح شد که نمایندگان جمهوری اسلامی یا به سئوال‌ها جواب ندادند و یا پاسخ‌های‌شان که با ضد و نقیض‌ها و موارد دروغ زیادی همراه بود نتوانست اعضای کمیته را قانع کند.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل به زودی رای نهایی خود را درباره وضعیت حقوق کودک در ایران و اقداماتی که دولت ایران باید در انجام تعهدات خود در اجرای کنوانسیون حقوق کودک انجام دهد اعلام خواهد کرد.

کانال تلگرام محبت.ص:  تلگرام

شبکه فیس بوک :  فیس بوک

برگرفته از شش رنگ

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم