خبر

دزدان جان – گنبد کاووس

37

 

مرگ یک بیمار به علت کمبود تخت آی سی یو در گنبدکاووس

 

در کمال تاسف خبری که دل هر مخاطبی را به درد می آورد حاکی از آن است که در شهرستان گنبد کاووس- ترکمن صحرا در بیمارستانی دولتی جان انسانی از بین رفت، فقط و فقط به خاطر نبود امکانات ضروری پزشکی، کشوری که سرمایه های ملی آن بدست سردمداران آن غارت میشود و این بدبختی را مردم ساده دل با جان خود می پردازند، مردمی که روزی با وعده های پوچ و توخالی ایت الله خمینی خام شدند و امروز به چنین روزی افتاده اند.

شهرستان گنبدکاووس که جمعیت آن غریب به چهارصد هزار نفر است بیمارستان دولتی آن فقط دارای شش تخت ای سی یو است که این نهایت رذالت است و نهایت بدبختی، کشورهای که تا چند دهه پیش آرزوی ایرانی شدن داشند حال به ریش این کشور می خندند و این تنها یک دلیل دارد و آن هم بی لیاقتی سردمداران است.

ایرانی که تا دیروز پیشرو در اقتصاد، فرهنگ و بهداشت بود امروز با تمام ثروت و سرمایه ملی عقب گرد می کند و به یکی از بدبخت ترین کشور ها بدل شده است، چندی پیش رئیس بهداشت ودرمان ترکمن صحرا(استان گلستان) اضهار داشته اند که: ظرفیت اشغال تخت‌های ICU همواره بالای ۱۰۰درصد است و در هیچ یک از بیمارستان‌های استان تخت خالی یافت نمی‌شود و بیماران مراقبت‌های ویژه ساعت‌ها و روزها باید چشم انتظار باشند تا یک تخت آی‌سی‌یو خالی شود.

شهرستان گنبد کاووس در مجموع ۷ بیمارستان دارد، دو بیمارستان متعلق به بخش خصوصی و ۵ بیمارستان دولتی است.

از این میان فقط سه بیمارستان تامین اجتماعی، مطهری و بیمارستان آقپورهر کدام شش یا هفت تخت آی سی یو دارند.

یعنی شهرستان گنبد کاووس حدود چهرصد هزار نفر جمعیت با داشتن تنها حدود ۲۵ تخت آی سی یو می‌تواند پاسخ‌گوی بیماران این شهرستان بزرگ باشد؟!

به گفته وزیر بهداشت و درمان دسترسی محدود مردم به تخت‌های بیمارستانی باعث شده که زمان اقامت بیمار در بیمارستان‌های ما، کوتاه‌تر از استاندارد باشد.

به‌عنوان مثال یک بیمار با نارسایی قلبی اگر قرار باشد ۷ تا ۱۰روز در بیمارستان بماند برخی مواقع وی را طی ۲ تا ۳روز مرخص می‌کنند.

در صورتی که به گفته آقای علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران «استاندارد جهانی برای ۵۰۰۰ نفر یک تخت می‌باشد. اما در ایران برای ۸۰ میلیون نفر ۵۰۰۰ تخت آی سی یو وجود دارد که می‌شود برای ۱۶۰۰۰ نفر یک تخت.

وی گفته است تا پایان امسال ۲۷۰۰ تخت به این تعداد افزوده خواهد شد. اگر این وعده محقق شود تازه می‌شود نصف استاندارد جهانی.

زالی در ادامه گفته است:  راه انداختن یک تخت آی سی یو حدود ۶۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه دارد و تربیت نیروهای این بخش هم هزینه بر است». حالا شما می‌توانید به شهرهای اطراف گنبد کاووس مانند آزاد شهر، رامیان، مینودشت، کلاله که بیمارستان آنها اگر تخت آی سی یو نداشته باشند به جمعیت شهرستان گنبد اضافه کنید، مشکلات باز هم بیشتر از قبل می‌شود.

این درحالی است که باید کمبود نیروی پرستاری به ویژه در بخشهای ICU و CCU در بیمارستانها را نیز فراموش نکرد چراکه بیشترین مرگ و میرهای بیماران در بخشهای ویژه بیمارستان رخ می دهد.

هم اکنون یک بیمار بستری در بخش سی سی یو نیازمند ۱۲ ساعت مراقبت پرستاری، بیمار آی سی یو ۱۸ ساعت، بیمار بستری در آی سی یو قلب ۲۴ ساعت و بیمار پیوند کبد نیازمند ۲۸ تا ۳۰ ساعت مراقبت پرستاری در مدت ۲۴ ساعت است.

اما هم اکنون تعداد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر است.

نویسنده: امید بایندری مقدم

 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم