خبر

دزدان جان – گنبد کاووس

36

 

مرگ یک بیمار به علت کمبود تخت آی سی یو در گنبدکاووس

 

در کمال تاسف خبری که دل هر مخاطبی را به درد می آورد حاکی از آن است که در شهرستان گنبد کاووس- ترکمن صحرا در بیمارستانی دولتی جان انسانی از بین رفت، فقط و فقط به خاطر نبود امکانات ضروری پزشکی، کشوری که سرمایه های ملی آن بدست سردمداران آن غارت میشود و این بدبختی را مردم ساده دل با جان خود می پردازند، مردمی که روزی با وعده های پوچ و توخالی ایت الله خمینی خام شدند و امروز به چنین روزی افتاده اند.

شهرستان گنبدکاووس که جمعیت آن غریب به چهارصد هزار نفر است بیمارستان دولتی آن فقط دارای شش تخت ای سی یو است که این نهایت رذالت است و نهایت بدبختی، کشورهای که تا چند دهه پیش آرزوی ایرانی شدن داشند حال به ریش این کشور می خندند و این تنها یک دلیل دارد و آن هم بی لیاقتی سردمداران است.

ایرانی که تا دیروز پیشرو در اقتصاد، فرهنگ و بهداشت بود امروز با تمام ثروت و سرمایه ملی عقب گرد می کند و به یکی از بدبخت ترین کشور ها بدل شده است، چندی پیش رئیس بهداشت ودرمان ترکمن صحرا(استان گلستان) اضهار داشته اند که: ظرفیت اشغال تخت‌های ICU همواره بالای ۱۰۰درصد است و در هیچ یک از بیمارستان‌های استان تخت خالی یافت نمی‌شود و بیماران مراقبت‌های ویژه ساعت‌ها و روزها باید چشم انتظار باشند تا یک تخت آی‌سی‌یو خالی شود.

شهرستان گنبد کاووس در مجموع ۷ بیمارستان دارد، دو بیمارستان متعلق به بخش خصوصی و ۵ بیمارستان دولتی است.

از این میان فقط سه بیمارستان تامین اجتماعی، مطهری و بیمارستان آقپورهر کدام شش یا هفت تخت آی سی یو دارند.

یعنی شهرستان گنبد کاووس حدود چهرصد هزار نفر جمعیت با داشتن تنها حدود ۲۵ تخت آی سی یو می‌تواند پاسخ‌گوی بیماران این شهرستان بزرگ باشد؟!

به گفته وزیر بهداشت و درمان دسترسی محدود مردم به تخت‌های بیمارستانی باعث شده که زمان اقامت بیمار در بیمارستان‌های ما، کوتاه‌تر از استاندارد باشد.

به‌عنوان مثال یک بیمار با نارسایی قلبی اگر قرار باشد ۷ تا ۱۰روز در بیمارستان بماند برخی مواقع وی را طی ۲ تا ۳روز مرخص می‌کنند.

در صورتی که به گفته آقای علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران «استاندارد جهانی برای ۵۰۰۰ نفر یک تخت می‌باشد. اما در ایران برای ۸۰ میلیون نفر ۵۰۰۰ تخت آی سی یو وجود دارد که می‌شود برای ۱۶۰۰۰ نفر یک تخت.

وی گفته است تا پایان امسال ۲۷۰۰ تخت به این تعداد افزوده خواهد شد. اگر این وعده محقق شود تازه می‌شود نصف استاندارد جهانی.

زالی در ادامه گفته است:  راه انداختن یک تخت آی سی یو حدود ۶۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه دارد و تربیت نیروهای این بخش هم هزینه بر است». حالا شما می‌توانید به شهرهای اطراف گنبد کاووس مانند آزاد شهر، رامیان، مینودشت، کلاله که بیمارستان آنها اگر تخت آی سی یو نداشته باشند به جمعیت شهرستان گنبد اضافه کنید، مشکلات باز هم بیشتر از قبل می‌شود.

این درحالی است که باید کمبود نیروی پرستاری به ویژه در بخشهای ICU و CCU در بیمارستانها را نیز فراموش نکرد چراکه بیشترین مرگ و میرهای بیماران در بخشهای ویژه بیمارستان رخ می دهد.

هم اکنون یک بیمار بستری در بخش سی سی یو نیازمند ۱۲ ساعت مراقبت پرستاری، بیمار آی سی یو ۱۸ ساعت، بیمار بستری در آی سی یو قلب ۲۴ ساعت و بیمار پیوند کبد نیازمند ۲۸ تا ۳۰ ساعت مراقبت پرستاری در مدت ۲۴ ساعت است.

اما هم اکنون تعداد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر است.

نویسنده: امید بایندری مقدم

 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم