خبر

حقوق بشر و تمایل ایران به بدست آوردن اعتماد بین‌المللی

16

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی خود خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۸ سپتامبر، باردیگر تلاش کرد تا به جامعه بین‌المللی نشان دهد که ایران آماده تقویت نقش خود به عنوان یک عضو سازنده و قابل اعتماد جامعه بین‌المللی است. او به شاخص‌های مطلوب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیشرفت در ایران که به رغم سال‌ها تحریم چندجانبه و یک‌جانبه بر کشور تحمیل شده بود، و تمایل تهران به رسیدن به توافقی احترام‌آمیز با کشورهای گروه ۱+۵ بر سر حل مسئله هسته‌ای اشاره کرد. با این حال در سخنرانی رئیس جمهور روحانی به وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره‌ای نشد.

بدون شک توافق هسته‎ای نقطه عطفی برای ایران و شرکای بین‌المللی آن، دستاوردی بزرگ برای رییس جمهور روحانی و دولت وی، و نشانه تمایل تهران برای یافتن یک راه حل مسالمت‌آمیز برای اختلافی طولانی‌مدت است. من این نکته را مورد تایید قرار داده‌ام و به همه طرفین مذاکره و به ویژه ایران، برای رسیدن به توافق برسر برنامه هسته‌ای ایران تبریک گفته‌ام. من به خصوص امیدوارم که برداشتن تحریم‌های اقتصادی تاثیر سودمندی با “اثر چند برابر” در بهره‌مندی از حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور داشته باشد.

اما من همچنین قویا معتقدم که برای به دست آوردن واقعی اعتماد جامعه بین‌المللی، ایران باید به تعهدات حقوق بشری خویش احترام بگذارد. احترام به حاکمیت قانون نه تنها مستلزم فراست دیپلماتیک برای حل و فصل اختلافات بین‌المللی است، بلکه مستلزم پرداختن به اساسی‌ترین نگرانی‌های شهروندان کشور است.

این توافق یک موقعیت طلایی برای رییس جمهور روحانی و رهبران ایران ایجاد می‌کند تا وضعیت نگران‌کننده حقوق بشر در ایران را مورد رسیدگی قرار دهند. رییس جمهور روحانی و دولت او می‌توانند نقشی کلیدی در پیشبرد اهداف حقوق بشری در ایران از طریق برداشتن گام‌های محکم برای تحقق وعده‌های مبارزات انتخاباتی آقای روحانی از جمله تصویب یک منشور حقوق شهروندی، ایفا کنند.

همانگونه که در تاریخ ۱۵ ژوئیه، پس از رسیدن به توافق گفتم، “‌اینک زمان تمرکز بر حقوق بشر در ایران رسیده است.” بنابراین من از دولت ایران می‌خواهم تا تلاش‌های خود را برای بهبود و حفاظت از حقوق بشر مردم ایران نیز گسترش دهد. حمایت‌هایی که قطعا می‌توانند ظرف ماه‌های آینده به تقویت منافع حاصل از لغو تحریم‌ها کمک کنند.

لینک خبر

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم