خبر

جمهوری اسلامی ایران، سرکوب روزنامه‌نگاران را متوقف کند

13

کار‌شناسان سازمان ملل درباره ارعاب روزنامه‌نگاران پیش از انتخابات مجلس ایران هشدار دادند

به دنبال بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، کار‌شناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره آنچه که «ارعاب روزنامه‌نگاران در آستانه انتخابات مجلس» خوانده‌اند به جمهوری اسلامی هشدار دادند.
در بخشی از این گزارش که در بخش رویدادها و اخبار وب‌سا‌یت حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده آمده: «مقامات ایران باید دستگیری، تعقیب و سرکوب روزنامه‎‌نگاران و فعالان اینترنتی را متوقف کنند و برای برگزاری انتخابات مجلس در اوایل سال آینده، فضایی امن با تضمین حق آزادی بیان ایجاد کنند.»
کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند “همه روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنند.” آنها اذعان کرده‌اند “روزنامه‌نگاران تحت فشارند و به طور غیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند.”
ایجاد فضای تنگ برای رسانه‌ها و دستگیری چند تن از روزنامه‌نگاران از جمله «آفرین چیت‌ساز»، «عیسی سحرخیز» و «احسان مازندارانی» مصادیق بارز نقض حقوق بشر و عدم رعایت حق آزادی بیان در ایران است. بازداشت این روزنامه‌نگاران، ایران را همچنان در میان لیست ناقضان آزادی بیان قرار داده، طوری که یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان همچنان ایران است.
دستگیری‌های اخیر تنها به بهانه «تشکیل شبکه نفوذ» اعلام شده است، شبکه‌ای که وجود خارجی نداشته و تنها به بهانه‌ای برای سرکوب روزنامه‌نگاران تبدیل شده است. شبکه نفوذ از دید نیروهای امنیتی، مسوولین و مقامات امنیتی، شبکه‌ای است که در تلاش برای ایجاد روابط با آمریکا است و تاکنون هیچ دلیل محکمه پسندی برای توجیه این دستگیری‌ها، درباره متهمین ایراد نشده است و کماکان این روزنامه‌نگاران در فضای قرنطینه زندان به سر می‌برند.
«آفرین چیت‌ساز» از هنرمندان و روزنامه‌نویسان ایرانی، در دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. او از چهره‌های نزدیک به دولت «حسن روحانی» و «حسن فریدون» دستیار رییس‌جمهور ایران به شمار می‌رود.
«آفرین چیت‌ساز» همسر سابق «علی دهکردی» بازیگر صاحب نام سینمای ایران است که خود نیز سابقه‌ی بازیگری داشته و طراحی لباس در چند فیلم را برعهده داشته است. این روزنامه‌نگار پس از روی کار آمدن دولت «حسن روحانی»، اقدام به ستون‌نویسی در روزنامه «ایران» کرد. به دلیل علاقه این هنرمند به حوزه سیاست خارجی، موضوع یادداشت‌های او در حوزه سیاست خارجی بود، سازمان «اطلاعات سپاه پاسداران» اتهام این هنرمند و روزنامه‌نویس را «ارتباط با شبکه نفوذ» اعلام کرده است.
گفته شده خانم «چیت‌ساز» پیش از روی کار آمدن دولت «روحانی»، مدتی در پاریس اقامت داشته و به کارهای هنری از جمله نقاشی، طراحی لباس و… اشتغال داشت.
هم‌زمان «عیسی سحرخیز» از روزنامه‌نگاران و از طیف سیاسی مشهور به «اصلاح‌طلبان» در‌ ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد.
«عیسی سحرخیز» پیش از این در تیرماه ۱۳۸۸، هم‌زمان با عده زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، بازداشت و به اتهام‌های امنیتی به تحمل ۳ سال زندان محکوم شد. این حکم در سال ۱۳۹۰، زمانی که او در زندان بود، به ۵ سال زندان افزایش یافت. این روزنامه‌نگار در سال ۱۳۹۲، از زندان آزاد شد.
«عیسی سحرخیز» از جمله سه ایرانی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، برنده جایزه آزادی بیان «هلمن-همت» شد. او در سال‌های گذشته در دو نامه جداگانه خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران شده بود.
از دیگر بازداشتی‌های روز دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۴، «احسان مازندرانی» مدیرمسوول روزنامه «فرهیختگان» بود. او پیش‌تر در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۱ مدتی را در زندان گذرانده بود.
در همین رابطه تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران برای ادای آنچه پاره‌ای توضیحات خوانده شده، به اداره «اطلاعات سپاه پاسداران» در خیابان «صابونچی تهران» احضار شده‌اند. هویت این احضارشدگان تاکنون اعلام نشده است.

suedwind_logo1

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم