محیط زیست

تعهدات ایران درنشست زیست محیطی پاریس

76
 درنشست بزرگ بین‌المللی برای مقابله با گرمایش زمین، که دوشنبه سی‌ام نوامبر با شرکت صد و پنجاه نفر از سران کشور‌ها و دولت‌های جهان در پاریس برگزار شد، نمایندگی ایران را معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست، برعهده داشت. نوشین حسینی از فریدون خاوند پرسید ه است که این نشست بسیار مهم زیست‌محیطی چه پیآمد‌هایی دارد؟
فریدون خاوندنشست پاریس را می‌شود تاریخی توصیفی کرد. این نخستین‌بار است که این تعداد از مسئولان درجه اول جامعه بین‌المللی در یک گردهمایی بر سر پاسداری زمین، به دور هم جمع می‌شوند. جای تاسف است که ایران رییس جمهوری خودش را به این نشست نفرستاد.
گردهمایی پاریس یک هدف مشخص دارد و آن مقابله با گرمایش زمین است از راه کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی که گاز‌های معروف به گلخانه‌ای تولید می‌کنند. اگر کاری انجام نگیرد، تولید این گاز‌ها باعث خواهند شد که تا سال۲۱۰۰ میلادی کره زمین ۳.۵ تا ۵ درجه گرم‌تر بشود، همراه با پیآمد‌های فاجعه‌آمیز اقلیمی از جمله بالا آمدن آب دریا‌ها.
هدف گردهمایی پاریس، فراهم آوردن یک موافقتنامه بین‌المللی است که بر پایه آن کشور‌ها متعهد بشوند تولید و انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش بدهند تا افزایش دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ از دو درجه بیشتر نباشد.
این موافقتنامه، و اجرای آن، پیآمد‌های عظیم اقتصادی خواهد داشت، از جمله گذار از انرژی‌های فسیل که نفت و گاز و زغال باشد به طرف انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی‌های خورشیدی و بادی. این گذار، تحولات بسیار بزرگی به وجود می‌آورد هم در مصرف و هم در سرمایه‌گذاری.
ایران در فرآیند ایجاد گاز‌های گلخانه‌ای چه جایگاهی دارد؟
ایران در زمره ده کشور اول تولیدکننده گاز‌های گلخانه‌ای در دنیا است.
ولی اگر میانگین سرانه را در نظر بگیریم، هر ایرانی در سال به طور متوسط معادل ۳.۵ تن دی اکسیدکربن تولید می‌کند و در رده پانزدهم تولیدکننده این گاز در دنیا است. این به صورت نسبی خیلی زیاد است، چون هر ایرانی درست به اندازه یک اسپانیایی دی اکسید کربن تولید می‌کند، هر چند که از لحاظ رشد اقتصادی با اسپانیا فاصله زیادی دارد.
ایران در زمینه کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای‌اش، چه تعهداتی را حاضر است در چهار چوب موافقتنامه احتمالی پاریس بپذیرد؟
از قرار معلوم خانم ابتکار، رییس سازمان محیط زیست ایران، به نشست پاریس اعلام کرده که کشورش حاضر است به صورت مشروط انتشار گاز‌های گلخانه‌ای خود را طی پانزده سال آینده چهار درصد کاهش بدهد، ولی در صورت رفع کامل تحریم‌ها و همکاری بین‌المللی، این کاهش دو برابر خواهد بود.
شاید این تعهد شروعی باشد برای روی آوردن ایران به انرژی‌های پاک، که متاسفانه تا امروز به شدت مورد بی‌‌اعتنایی قرار گرفته‌اند.
منبع رادیو فردا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم