محیط زیست

تابستان امسال ‘۴۵۰ شهر ایران’ مشکل جدی آب خواهند داشت

21

به نقل از بی بی سی فارسی، یک مقام‌ وزارت نیروی ایران پیش‌بینی کرده است در تابستان جاری در ۴۵۰ شهر ایران برای تامین آب، مشکل جدی یا به گفته او “تنش آبی” وجود داشته باشد.‌

ستار محمودی، قائم‌مقام وزیر نیرو می‌گوید شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان در سال جاری بیش از سایر شهرها برای تامین آب مشکل خواهند داشت.

به گفته این مقام وزارت نیروی ایران، سال گذشته همین موقع، آب ذخیره شده در سدهای کشور حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب بوده که امسال این میزان به ۲۴ میلیارد متر مکعب رسیده است.

پیش‌بینی وزارت نیروی ایران این است که امسال در صورت کنترل مصرف آب به جیره‌بندی نیازی نباشد.

قائم مقام وزارت نیرو گفته سال گذشته ۵۴۷ شهر دچار مشکل جدی کم آبی بودند که امسال از شمار این شهرها کاسته شده است.

انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان

وزیر نیروی ایران دیروز اعلام کرده بود این وزارتخانه مشغول بررسی طرح انتقال آب قابل شرب از حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به ۱۷ استان فلات مرکزی ایران است.

حمید چیت‌چیان گفته بود در حال حاضر ۵۰ تاسیسات آب‌شیرین‌کن در طول سواحل جنوبی خلیج فارس احداث شده است.

طرح انتقال آب شور از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران منتقدان جدی دارد. خلاصه این انتقادها را در این مطلب بخوانید: رویایی شیرین با طعمی شور.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزیر نیرو، نخستین طرح انتقال آب از خلیج فارس در استان کرمان آغاز شده و اجرای آن به بخش خصوصی سپرده شده است.

همچنین در استان یزد هم طرح مشابهی آغاز شده که برای آن دولت ۴۰۰ میلیون دلار به بخش خصوصی تسهیلات داده تا ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب را به استان یزد منتقل کند.

بی بی سی فارسی

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم