خبر

بیش از چهارصدهزار کودک افغانی موفق به ثبت نام در مدرسه نشدند

20

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از هرانا:

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت که بعضی از اتباع خارجی به دلیل ناتوانی در پرداخت ۱۲۰ هزار تومان نتوانستند فرزندان خود را در مدارس ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: “بعضی از اتباع خارجی به دلیل ناتوانی در پرداخت ۱۲۰ هزار تومان نتوانستند فرزندان خود را در مدارس ثبت‌نام کنند و بر اساس آمار از ۵۰۰ هزار نفر افغانستانی زیر ۱۸ سال متأسفانه ۳۵ هزار نفر آن ها ثبت‌نام شده‌اند که آن ها نیز دارای کارت هویت بوده‌اند”.

معصومه آباد در جلسه علنی شورای شهر تهران و در تذکرات پیش از دستور ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی اظهار داشت: “بهتر است با توجه به گفته های رهبر ایران زنگ مدرسه کودکان افغانستانی را نیز به صدا در بیاوریم”.

وی ادامه داد: “تحصیل و سوادآموزی جزء حقوق شهروندی و انسانی آن‌ها است”.

عضو شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد:‌ “رهبر ایران تأکید بسیاری داشت که اتباع خارجی از تحصیل برخوردار شوند و این موضوع فارغ از این است که این اتباع از کجا آمده‌اند”.

آباد افزود: “بعضی از اتباع خارجی به دلیل ناتوانی در پرداخت ۱۲۰ هزار تومان نتوانستند فرزندان خود را در مدارس ثبت‌نام کنند”.

وی خاطر نشان کرد: “بر اساس آمار از ۵۰۰ هزار نفر افغانستانی زیر ۱۸ سال متأسفانه ۳۵ هزار نفر آن ها ثبت‌نام شده‌اند که آن ها نیز دارای کارت هویت بوده‌اند”.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: “هزینه ثبت‌نام هر تبعه افغانستانی در مقطع ابتدایی ۲۱۰ هزار تومان و در مقطع متوسطه ۳۲۰ هزار تومان است، لذا باید نسبت به این موضوع اقدامات لازم انجام شود”.

لینک منبع

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم