خبر

بزرگداشت پرشکوه بنیانگذار زبان ادبی ترکی جغتایی ونویسنده کتاب محاکمه اللغتین

33

علی‌شیرنوایی درطول۵۱ سال عمر، حدود۳۰ تا۹۰ اثر به زبانهای فارسی وترکی جغتایی نوشته

همایش بین‌المللی گرامی داشت ۵۷۵اُمین سالروز تولد امیر علی شیر نوایی شاعر، متفکر و سیاستمدار ترک‌تبار دوران تیموریان درافغانستان درامروز ارگ ریاست جمهوری افغانستان گشایش یافت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان درمراسم گشایش این همایش گفت که مدال دولتی را بنام علی شیر نوایی ضرب خواهد زد.

دراین همایش صدها تن ازجمله شخصیت‌های علمی وفرهنگی از داخل افغانستان وازکشورهای اؤزبکستان، تاجیکستان، تورکیه، هند وپاکستان شرکت دارند.

نخستین روز این همایش فرهنگی درارگ ریاست جمهوری تحت تدابیر شدید امنیتی برگزارشد وبرای پنج روز درکابل، هرات و مزار شریف با برنامه‌های متنوع ادامه خواهد یافت.

این همایش به هدف بررسی مقام علمی، نقش سیاسی واجتماعی این وزیر دوره ترک‌تبار دوره تیموریان درهرات برگزارشده است.

رئیس جمهور اشرف غنی گفت: “امیر علی شیر نوایی، درآثار مختلف خود، به توصیه‌های اخلاقی می‌پردازد و به حاکمان گوشزد می‌کند که در مورد رعایای خود عدالت را مراعات و از ظلم و بی‌انصافی اجتناب کنند.”

آقای غنی یکی از اهدف این نشست را توجه به مساوات قومی درافغانستان خواند و گفت: ” قانون اساسی ما مساوات همه‌ای مردم ما، اعم ازهرقوم و زبان و منطقه را تایید می‌کند وبستر همبستگی ملی را به خوبی هموارکرده است. تعهد ما مساوات هر افغان با افغان دیگر وهر زبان با زبان دیگر است.”

پروفیسور شریف حسین قاسمی، شاعر و نویسنده هندی گفت روابط فرهنگی میان افغانستان وهند قرن‌ها پیش میان نویسندگان و شاعران دو کشور ایجاد شده بود و هنوز هم این روابط ادامه دارد.

او گفت بزرگداشت از شخصیت‌های فرهنگی ادامه حیات ملت‌ها را تضمین می‌کند.

پروفیسور قاسمی گفت: “اگر ما جنبه‌های خوب فرهنگی خود را یاد می‌کنیم، آن را جشن می‌گیریم، این ادامه حیات یک ملت را تضمین می‌کند. این همایش هم یکی از همین نوع برنامه‌ها است. ما از یکی از فرزندان بزرگ خود یاد بود می‌کنیم.”

عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که دفترش برگزار کننده این همایش است، گفت امروز، روز ارزشمندی برای ترک‌تباران افغانستان است.

آقای دوستم خطاب به شرکت کنندگان گفت: “به یاد داشته باشید، از کوچه‌ها و اطراف ارگ (کاخ ریاست جمهوری) گذشته نمی‌توانستید. قدر این روز را بدانید. داکتر صاحب (غنی) ما به شما اطمینان می‌دهیم که ما مردم صادق هستیم. مردمی‌که زور را نمی‌پذیریم.”

عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که دفترش برگزار کننده این همایش است، گفت امروز، روز ارزشمندی برای ترک‌تباران افغانستان است

عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که دفترش برگزار کننده این همایش است، گفت امروز، روز ارزشمندی برای ترک‌تباران افغانستان است

 برگزارکنندگان همایش علی شیر نوایی، می‌گویند در ماه‌های اخیر ده‌ها عنوان مقاله به نشانی این برنامه رسیده است که از آن میان ۳۶ عنوان مقاله برای خوانش و چاپ انتخاب شده است.

به گفته آنها علاوه بر آن ۶ عنوان آثار امیر علی شیر نوایی، آماده چاپ شده است.

علی‌شیر نوایی (زادهٔ ۸۴۴ هـ. ق درهرات – درگذشتهٔ ۹۰۶ هـ. ق) شاعر، دانشمند و سیاستمدار برجستهٔ روزگار حکمروایی تیموریان وازافراد مورد اعتماد سلطان حسین بایقرا، پادشاه تیموری درسده هفتم و هشتم هجری قمری بود.

شمار آثاری که تدوین آن‌ها را به امیر علی‌شیر نسبت داده‌اند، حدود ۳۰ تا ۹۰ اثر است که به زبان‌های فارسی و ترکی-جغتایی نوشته شده‌اند.

ازاو به عنوان یکی ازبنیانگذاران ادبیات ترکی-جغتایی نام برده می‌شود. او درهرات زاده شد ودرهمانجا به عمر ۵۱ سالگی درگذشت وبه خاک سپرده شد.%

منبع: بی بی سی ۱۱ آوریل ۲۰۱۶ – ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم