تاریخ و فرهنگ

برپایی موزه روباز فرهنگ تورکمن ها در سواحل ماسه ای کومیش تپه

43

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از تورکمنیا:

موزه روباز فرهنگ تورکمن ها با هدف معرفی فرهنگ این قوم و انتقال آن به نسل جوان امروز، در سواحل ماسه ای روستای ‘چارقلی’ شهرستان کومیش تپه برپا می شود.

 

معاون فرماندار کومیش تپه اعلام کرد: این موزه ۲۴ شهریور مطابق با اول ذی الحجه و همزمان با سالروز مبارک ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (ص) کار خود را آغاز کرده و تا ۲۷ شهریور به فعالیت خود ادامه می دهد.
مهدی کمال غریبی افزود: در اولین روز فعالیت موزه که همزمان با روز ملی ازدواج است اجرای مراسم عروسی قوم تورکمن لحاظ شده است.
وی با بیان این که بخش های مختلفی برای این موزه پیش بینی شده است اضافه کرد: ایجاد غرفه های صنایع دستی، زیورآلات تورکمن، ابزارآلات قدیمی کشت و زرع در منطقه تورکمن صحرا و نیز قایق های قدیمی و پوشاک سنتی تورکمن از مهمترین این بخش هاست.
وی همچنین به طبخ غذاهای محلی قوم ترکمن، اجرای موسیقی تورکمنی، برنامه های ورزشی و بازی های بومی و محلی اشاره کرد.
به گفته وی معرفی رشته هایی از صنایع دستی که در منطقه دارای قدمت و اصالت تاریخی و فرهنگی هستند نیز از اهداف برپایی این موزه روباز است.
کمال غریبی همچنین انتقال باورها و اعتقادات قوم ترکمن را از جمله کارکردهای این موزه روباز فرهنگ تورکمن عنوان کرد.
وی یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی را حمایت و رونق هنرهای سنتی و صنایع دستی دانست و ابراز امیدواری کرد که با اجرای این موزه بتوانند در جهت شکوفایی قابلیت های منطقه گمیشان قدم های مؤثری را بردارند.
وی در پایان یادآور شد: در برگزاری این موزه روباز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان و فرمانداری کومیش تپه همکاری دارند.
روستای چارقلی در غربی ترین نقطه بخش مرکزی کومیش تپه واقع است و فاصله آن از مرکز استان گلستان (گرگان) ۵۰ کیلومتر و از مرکز شهرستان ۱۵ کیلومتر می باشد.
کومیش تپه با افزون بر ۶۰ هزار نفر در شمال غرب استان گلستان واقع است و بیشتر ساکنان این شهرستان را هموطنان تورکمن تشکیل می دهند.

تورکمنیا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم