تاریخ و فرهنگ

برپایی موزه روباز فرهنگ تورکمن ها در سواحل ماسه ای کومیش تپه

43

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از تورکمنیا:

موزه روباز فرهنگ تورکمن ها با هدف معرفی فرهنگ این قوم و انتقال آن به نسل جوان امروز، در سواحل ماسه ای روستای ‘چارقلی’ شهرستان کومیش تپه برپا می شود.

 

معاون فرماندار کومیش تپه اعلام کرد: این موزه ۲۴ شهریور مطابق با اول ذی الحجه و همزمان با سالروز مبارک ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (ص) کار خود را آغاز کرده و تا ۲۷ شهریور به فعالیت خود ادامه می دهد.
مهدی کمال غریبی افزود: در اولین روز فعالیت موزه که همزمان با روز ملی ازدواج است اجرای مراسم عروسی قوم تورکمن لحاظ شده است.
وی با بیان این که بخش های مختلفی برای این موزه پیش بینی شده است اضافه کرد: ایجاد غرفه های صنایع دستی، زیورآلات تورکمن، ابزارآلات قدیمی کشت و زرع در منطقه تورکمن صحرا و نیز قایق های قدیمی و پوشاک سنتی تورکمن از مهمترین این بخش هاست.
وی همچنین به طبخ غذاهای محلی قوم ترکمن، اجرای موسیقی تورکمنی، برنامه های ورزشی و بازی های بومی و محلی اشاره کرد.
به گفته وی معرفی رشته هایی از صنایع دستی که در منطقه دارای قدمت و اصالت تاریخی و فرهنگی هستند نیز از اهداف برپایی این موزه روباز است.
کمال غریبی همچنین انتقال باورها و اعتقادات قوم ترکمن را از جمله کارکردهای این موزه روباز فرهنگ تورکمن عنوان کرد.
وی یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی را حمایت و رونق هنرهای سنتی و صنایع دستی دانست و ابراز امیدواری کرد که با اجرای این موزه بتوانند در جهت شکوفایی قابلیت های منطقه گمیشان قدم های مؤثری را بردارند.
وی در پایان یادآور شد: در برگزاری این موزه روباز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان و فرمانداری کومیش تپه همکاری دارند.
روستای چارقلی در غربی ترین نقطه بخش مرکزی کومیش تپه واقع است و فاصله آن از مرکز استان گلستان (گرگان) ۵۰ کیلومتر و از مرکز شهرستان ۱۵ کیلومتر می باشد.
کومیش تپه با افزون بر ۶۰ هزار نفر در شمال غرب استان گلستان واقع است و بیشتر ساکنان این شهرستان را هموطنان تورکمن تشکیل می دهند.

تورکمنیا

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم