محیط زیست

انتقال بدون مجوز آب زاب به ارومیه

52

به گزارش حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از روزنامه همشهری می نویسد:

 محیط زیست ایران مدیردفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن ابراز گلایه از وزارت نیرو درمورد شروع اجرای پروژه‌های سدسازی وانتقال آب پیش از دریافت مجوز زیست‌محیطی، گفت: طرح انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه طبق چارچوب قانونی، هنوز فاقد مجوز زیست‌محیطی تلقی می‌شود وهرگونه اقدام اجرایی برای این طرح برخلاف نص صریح قانون است.
انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه طی چند‌ماه اخیر بارها ازسوی مسئولان محیط‌زیست مطرح شد. مهرماه گذشته معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از موافقت این سازمان با انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت که پس از ۴‌ماه بررسی کارشناسی سازمان، موافقت با اجرای این طرح را به ستاد احیا ابلاغ کرده است. فرهاد دبیری با اعلام این خبر گفته بود که پس از بررسی‌های انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که هرطور شده باید آب به دریاچه ارومیه برسد ویکی از بهترین مسیرها برای این پروژه، انتقال آب از رودخانه زاب است. اما ۲۸مهرماه گذشته ودرست چند روز پس از اظهارات دبیری مبنی برموافقت سازمان حفاظت محیط‌زیست با انتقال آب زاب به ارومیه، سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت که سازمان محیط‌زیست بااین طرح موافقت نکرده زیرا هنوزاین طرح درکمیته ماده ۲سازمان بررسی نهایی نشده است.
روز گذشته اما حمید جلالوندی، مدیر دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط‌زیست درمورد اجرای طرح انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه به ایسنا گفت:‌  سازمان حفاظت محیط‌زیست به ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرده است تا زمانی که مجوز نهایی درمورد این طرح صادر نشود، این پروژه فاقد مجوز تلقی می‌شود.
وی با بیان اینکه درستاد احیای دریاچه ارومیه طرح انتقال آب زاب به دریاچه مثبت ارزیابی شده است، افزود: نگاه کلی سازمان حفاظت محیط‌زیست به این طرح مثبت است، البته نگاه دفتر ارزیابی سازمان این است که اگرستاد احیای دریاچه ارومیه این طرح را تصویب کرده به‌احتمال قوی مانع جدی درمقابل آنها برای اجرای طرح وجود نداشته باشد.
مدیر دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه دربخشی ازمجموعه وزارت نیرو تفکر «راه بنداز وجا بنداز» وجود دارد، گفت: همه گلایه‌مان این است که وزارت نیرو نباید اینگونه عمل کند که طرح را شروع و پیشرفت فیزیکی برای طرح ایجاد کند وبعد بگوید برای این طرح هزینه شده تا سازمان حفاظت محیط‌زیست دریک فشاری قرار گیرد ونتواند با طرح مخالفت کند واگر مخالفت کرد بگوییم برای این طرح بیت‌المال صرف شده است.
گلایه از وزارت نیرو
حمید جلالوندی،مدیر دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط‌زیست درادامه با گلایه از وزارت نیرو گفت: این گلایه بسیار اساسی را نه‌تنها برای پروژه انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه، بلکه برای طرح‌های دیگر سدسازی وانتقال آب از وزارت نیرو نیز داریم که قبل ازاخذ مجوز طبق تفکرات گذشته شروع به اجرای طرح می‌کنند ودرواقع نه‌تنها این پروژه بلکه بسیاری از پروژه‌های دیگر وزارت نیرو هم با این ترتیب شکل اجرایی به‌خود می‌گیرد وسازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت نیرو را دچار چالش می‌کنند که این یک ایراد قانونی است.
 
 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم