خبر

افزایش فشارهای امنیتی بر فعالین کارگری در ایران

14

فشارهای امنیتی از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی، روزبه‌روز عرصه را بر فعالین کارگری و سندیکالیست‌هایی که تمام خواسته‌شان داشتن حقوق برابر برای کارگران و زحمتکشان است تنگ‌تر کرده است.
مرگ «شاهرخ زمانی» از رهبران جنبش کارگری در زندان «رجایی شهر کرج»، ضایعه بزرگی برای این طیف از جامعه بود. با مرگ دیگری از این دست، شوک ناشی از فقدان رهبران جنبش کارگری در روزهای اخیر محسوس‌تر شد. «کورش بخشنده» فعال سرشناس و خوشنام کارگری در «سنندج»، روز جمعه ۱۵ آبان‌ماه سال ۱۳۹۴، بر اثر سکته قلبی درگذشت.
«کورش بخشنده» از اعضای هیات مدیره «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» و عضو هیات اجرایی «کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد» و همچنین عضو چندین تشکل کارگری مستقل دیگر بود، که هر کدام در زمان خاکسپاری پیکر او در آرامستان «بهشت محمدی سنندج» تسلیت‌نامه، بیانیه و اطلاعیه خواندند و یادش را گرامی داشتند.
برخی از فعالین کارگری بر این باورند که مرگ «شاهرخ زمانی» در زندان و «کورش بخشنده» که منتظر فراخوانی برای اجرای حکم زندانش بود و با قرار وثیقه آزاد بود، بر اثر فشارهای رژیم و حکومت بر این انسان‌های آزادی‌خواه روی داده است. آنها همچون دیگر فعالین صنفی تنها در پی احقاق حقوق صنفی خود و کارگران دیگر بوده‌اند. دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی با فشار بر طبقه کارگر جامعه، هر روز به نفع سرمایه‌داران و شرکت‌های دولتی و یا نیمه دولتی عمل کرده و باعث بی صدا کردن و یا از بین بردن و یا فرار این فعالین و سندیکالیست‌ها می‌شود.
«بهنام ابراهیم زاده» دیگر فعال کارگری که سال‌هاست در پی احکام ناعادلانه محاکم قضایی جمهوری اسلامی در زندان است، خانواده‌اش با شرایط اسفناکی در گذران زندگی مواجه است. از دیگر فعالین کارگری که مجبور به خروج از کشور شد می‌توان به «منصور اسانلو» فعال سرشناس کارگری اشاره کرد و یا از «مهرداد امین وزیری» دیگر فعال کارگری سنندجی که عضو «کمیته هماهنگی» بود نام برد که به دنبال صدور حکم ناعادلانه ۵ سال زندان، مجبور به ترک کشور شد.
در همین رابطه روز یکشنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۴، «جعفر عظیم زاده» یکی دیگر از فعالین کارگری ایران، خود را برای تحمل محکومیت به زندان «اوین» معرفی کرد. دبیرخانه هیات مدیره «اتحادیه آزاد کارگران» بیانیه‌ای در اعتراض به حکم صادره او صادر کرده که متن آن در پی می‌آید.
براساس ابلاغیه شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، جعفر عظیم‌زاده دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز یکشنبه ۱۷/۸/۹۴ ساعت ده صبح، برای تحمل شش سال زندان به دادسرای مستقر در زندان اوین رفت.
تعدادی از دوستان و کارگران همراه ایشان و تعدادی نیز قبل از حضور وی به منظور اعتراض و دیدار با این کارگر مبارز سرشناس در محوطه زندان اوین حضور یافتند.
این کارگران که از نقاط مختلف از جمله سنندج، اصفهان، کرج و تهران برای مشایعت و قدرشناسی از این کارگر معترض که به جرم بیش از یک دهه تلاش‌های پیگیر در طرح مطالبات کارگران به ویژه افزایش مزد و به عنوان صدای رسای اعتراض کارگری اینک راهی زندان شده بود، در فضایی از اندوه و خشم و اعتراض و انزجار برای مدت کوتاهی گردهم آمدند تا این چهره خوشنام کارگری را همراهی کنند.
جعفر عظیم‌زاده نیز سخنان کوتاهی در میان همراهان ایراد کرد و گفت که با زندان کردن کارگران معترض، معضل و بن‌بست جامعه حل نخواهد شد و او را به جرم پیگیری بدیهی‌ترین حق یک انسان و پایمال شدن ابتدایی‌ترین خواست بشر که خواهان تامین معیشت و رفاه است به زندان می‌برند.
حضور این کارگران، نه تنها سمبل اعتراض به این فشارها و محدودیت‌ها به چهره‌های سرشناس کارگری که اخیرا شدت بیشتری گرفته است، بلکه نشان از عزم راسخ آنان برای ادامه راه نمایندگان زندانی خود در دفاع از سطح زندگی و معیشت کارگران در مقابل تعرض دایم مدافعان سرمایه است.

suedwind_logo1

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم