خبر

اعزام باتیر شاه محمد اف به بیمارستان

48

«باتیر شاه محمد اف» زندانی محبوس در بند ۱۲ زندان رجایی شهر کرج صبح روز جاری سه شنبه ۲۴ شهریور ماه به بیمارستان اعصاب و روان اعزام شده است.

به گزارش مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «باتیر شاه محمد اف» تبعه ترکمنستان که از بیماری های اعصاب و روان و همچنین ناراحتی پوستی رنج می برند ساعت ۶:۳۰ صبح روز جاری سه شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۴ به بیمارستان اعزام شده است.
این زندانی پیش تر نیز در روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۳ به علت فشارخون بالا و خونریزی شدید از ناحیهٔ بینی در خواب به بصورت اورژانسی به بهداری زندان منتقل شده بود.
همچنین وی پیش از این به دفعات متعدد از درد کلیه‌هایش به بهداری زندان منتقل و از مسکن‌های قوی برای درد کلیه‌هایش استفاده می‌ کرده است.
«باتیر شاه محمد اف» در دی‌ماه ۱۳۸۷، به عنوان تاجر وارد ایران شده است. او گفته که نماینده شرکت تجارتی روسی است که تحت نظارت‌هاى بین‌المللى، در زمینه تامین و صدور فلزات مورد نیاز به ایران فعال بوده و هدفش تاسیس نمایندگی شرکتی در ایران بوده است.
وی در روز پنج‌شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸، به همراه مترجمش «چارلی محمد مراد اف» و چهار تبعه‌ی دیگر کشور ترکمنستان به اتهام جاسوسی برای دولت روسیه و ترکمنستان بازداشت شدند.
وی در بندهای ۲۰۹ و ۳۵۰ اوین، جهت “اخذ اعتراف اجباری”، از سوی بازجویان مورد “بدرفتارى” و “شکنجه‌هاى روحى و جسمى” قرار گرفته بود.
این زندانی در نهایت از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به اتهام “جاسوسی برای کشورهای روسیه و ترکمنستان” و نیز “تلاش براى فروش فلزات غیر قانونى”، به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شد، اتهامی که هرگز نپذیرفته است.
محکومیت وی در حالی صورت گرفته است که مجازات اتهام جاسوسی طبق ماده ۵۰۱ در قانون مجازات اسلامی ۱۰ سال، به عنوان سقف مجازات جاسوسی در نظر گرفته شده است.
«باتیر شاه محمد اف» در زمان بازداشت، ۹۵۰ گرم فلز کمیاب Europiom، به ارزش حدود ۵ میلیون دلار به همراه داشته است که گفته شده قرار بوده است وی به یک مشتری در کشور پاکستان تحویل دهد. اما فلز مربوطه بدون ارائه به آزمایشگاه، از سوی بازجو به عنوان مواد رادیواکتیو قلمداد شده است.
«چارلی محمد مراد اف» هم پرونده ای وی که به تحمل ۲۱ سال حبس محکوم شده بود در اسفند ماه ۱۳۹۳ پس از گذشت پنج سال و اندی به دولت ترکمنستان استرداد شده است.
«باتیر شاه محمد اف» در نامه‌ای که پیش تر در روز شنبه ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ به «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» ارسال شده بود گفته “متوجه شدم در توافقاتی که بین کشور ترکمنستان و ایران انجام شد، چهار نفر از هم‌وطنانم که پرونده ساختگی‌ای مشابه من داشتند، به کشور ترکمنستان تحویل داده شدند.”
متن کامل نامه استمداد این زندانی در پی می‌آید.
با سلام…
اینجانب باتیر شاه محمد اف فرزند امان محمد اویچ، در سال ۲۰۰۹ در ماه ژوئن، به اتهام واهی جاسوسی دستگیر شدم… در هنگام دستگیری کسی به نام چاری محمد مراد اف به همراه من دستگیر و به بیست و یک سال حبس و خودم به بیست سال، بدون وکیل و بدون مترجم و بدون حضور نماینده سفارت محکوم شدیم… که متوجه شدم در توافقاتی که بین کشور ترکمنستان و ایران انجام شد، چهار نفر از هم‌وطنانم که پرونده ساختگی‌ای مشابه من داشتند، به کشور ترکمنستان تحویل داده شدند.
و جالب اینکه هم‌پرونده‌ای خودم نیز در پنجاه روز گذشته که یک سال از من بیشتر حبس داشت، بعد از پنج سال و اندی به کشور ترکمنستان تحویل داده شد… ولی اینجانب همچنان در زندان رجایی شهر هستم و تاکنون خبری مبنی بر آزادی به من داده نشده است…
بنابراین از تمامی مدافعان حقوق بشر و سازمان ملل متحد تقاضای کمک دارم… زیرا در این ایام زندان هنوز کسی از مسوولان ایرانی به طور درست به من جواب نداده‌اند و همچنان بی‌گناه در زندان مانده‌ام؛ تقاضای کمک از نهادهای حقوق بشری دارم…
باتیر شاه محمد اف
زندان رجایی شهر کرج

لینک خبر

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم