گزارشها

اعتراض به روند پرشتاب اعدام ها و بازداشت های خودسرانه در ایران

19

افشاگری نماینده سودویند در ارتباط با مرگ شاهرخ زمانی

 

روز سه شنبه ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵ نهاد اتریشی «سودویند» در سی امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست عمومی درباره «بازداشت‌های خودسرانه» موضع گیری کرد.

نماینده این نهاد غیردولتی در محل این نشست گفت؛ سودویند از سخنان آغازین نشست کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل حمایت و استقبال می‌کند. ما نیز در رابطه با وضعیت پناهجویان و وضعیت حقوق بشر در جهان احساس همدردی می‌کنیم. ما نیز همراه با مردم دنیا برای آیلین گریستیم .

نماینده سودویند خطاب به زید رعد الحسین گفت؛ آقای کمیسر عالی! سودویند از روند پرشتاب اعدام‌ها در جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی می‌کند. از ابتدای سال ۲۰۱۵ در حدود ۷۵۰ تن در ایران اعدام شدند و این روند پرشتاب همچنان ادامه دارد.
نگرانی ما در رابطه با دستگیری‌های غیرقانونی و عدم دسترسی به دادگاه‌های عادلانه تنها به روزنامه نگاران، بلاگر‌ها و فعالان حقوق بشر خلاصه نمی‌شود بلکه ما نگران تمام زندانیان عقیدتی در ایران هستیم.

نماینده سودویند همچنین بازداشت مصطفی عزیزی فیلمساز و نویسنده را مورد توجه قرار داد و افزود: وی در اول فوریه ۲۰۱۵ زمانی که از کانادا به ایران بازگشت، دستگیر شد در حالی که او مقیم کاناداست. او به اتهام تبانی و توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران به ۸ سال زندان محکوم شده است. مدرکی که علیه او استفاده شده، مربوط به مطلبی است که او در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته و پست کرده بود.

دیگر روزنامه نگار و زندانی عقیدتی که نماینده سودویند در این موضع گیری به آن اشاره کرد، سعید رضوی فقیه بود که اعتصاب غذای خشک خود را به علت اعتراض به شرایط ناعادلانه درمانی و بهداشتی شروع کرده است، او تحت درمان و عمل قلب قرار داشته درحالی که سریع به زندان منتقل می‌شود و به همین علت او به نشانه اعتراض اعتصاب غذای خشک کرده است.

همچنین چند روز پیش گزارش شد که یک زندانی عقیدتی و فعال سندیکای کارگران به نام شاهرخ زمانی در زندان رجایی شهر جان خود را از دست داده است. او که در هنگام مرگ ۵۱ سال داشت، هنوز علت مرگش از سوی مقامات رسمی اعلام نشده است. اما او در نامه اخیری که برای احمد شهید نوشته بود یادآور شده است که جانش از طرف ماموران امنیتی در خطر و تهدید است و اگر در زندان فوت کند اتفاقی نخواهد بود.

سودویند به دلیل غفلتی که در رابطه با سلامتی و درمان زندانیان و همچنین زندانیان عقیدتی وجود دارد نگرانی خود را اعلام می دارد. در سخنرانی شفاهی قبلی، سودویند درباره مرگ افشین اسانلو و هدی صابر که هر دو فعال مدنی بودند به این شورا اطلاع و گزارش داد. علت مرگ آن‌ها غفلت در ارایه خدمات درمانی و نرسیدن درمان مناسب برای بیماریشان بوده است.

لینک/suedwind_logo1

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم