خبر

ابتلای فیزیکدان نخبه ترکمن ایرانی به سرطان کلیه درزندان

58

وکیل مدافع دکترامید کوکبی هشدارداد:

هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بارآورد

 سعید خلیلی، وکیل مدافع امید کوکبی، فیزیکدان زندانی ایرانی، ازابتلای موکل خود به سرطان کلیه در زندان اوین خبر داد.

آقای خلیلی درگفت‌وگویی با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، که روز شنبه، ۲۸ فروردین، منتشر شد گفت که «تومور بدخیم درکلیه راست» موکلش، پس از آزمایش‌ها و معاینه‌های متعدد بیمارستانی تشخیص داده شده است.

به گفته وکیل مدافع امید کوکبی، او «نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است که باید هرچه زود‌تر صورت پذیرد».

آقای خلیلی همچنین هشدارداد که «هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد».

امید کوکبی، ۳۰ ساله، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و دانشجوی مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تکزاس آمریکا بود که در سال ۱۳۸۹ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران آمد، اما در روز ۱۰ بهمن همان سال هنگام ترک کشور در فرودگاه «امام خمینی» بازداشت شد.

او مدت‌ها در سلول انفرادی بود و خانواده و وکیلش امکان تماس با او را نداشتند.

آقای کوکبی بعد از ۱۵ ماه بازداشت موقت دردادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با «دولت‌های متخاصم» به ده سال زندان محکوم شد.

امید کوکبی با گذشت دو سال و نیم از حبس خود در نامه‌ای اعلام کرد که دستگیری و حبسش پس از آن رخ داد که پیشنهاد همکاری با دستگاه‌های نظامی‌ـ‌امنیتی جمهوری اسلامی در یک پروژه تحقیقاتی نظامی را رد کرده است.

در دی‌ماه ۱۳۹۳، دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی با رد موافقت دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی پرونده آقای کوکبی،حکم ۱۰ سال زندان وی را تایید کرد.

وکیل مدافع امید کوکبی گفته است که موکلش در پنج سال و سه ماه گذشته که زندانی بوده، چند بار با «دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است».

آقای خلیلی یک بار دیگر از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته تا موکلش را آزاد کنند.

پیش از این نیز تعدادی از شخصیت‌ها و نهادهای سرشناس بین‌المللی در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی، خواستار آزادی این دانشجوی نخبه ایرانی شده‌اند.

از جمله ۱۸ برنده جایزه فیزیک نوبل که در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از او درخواست کرده بودند دستور آزادی امید کوکبی را صادر کند.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم