خبر

آیا در شهر فریادرسی برای ندا هست؟

32

به گزارش حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از سایت بیز فمنیسلر، “ندا دختر نه ساله‌ی اهل روستای قره‌محمد زنجان از سوی معلمش تحت آزار و اذیت جسمی و روانی قرار گرفته‌است.” این خبر را تیتر اول روزنامه‌ی “مردم نو”ی زنجان می‌گوید که سردبیرش در استیصال بین بی‌توجهی مسئولان و اصرار خانواده‌ی ندا برای پیگیری ماجرا ناگزیر به خبری کردنش می‌شود. “این آزار و اذیت مدت‌ها بوده که از سوی نا-معلم مدرسه‌ به دخترک بی‌نوا وارد می‌شده است، اما روز هشتم اسفند بغض ترک‌خورده‌ی ندا، نیت شوم «نامعلم» را افشا می‌کند.”

خط‌به‌خط خبر دردناک است اما مبهم و پر از سوال. گزارشگر در جایی از “خوش‌بین” بودن به گزارش پزشکی قانونی که حاکی از آن است که “اتفاق ناگواری روی نداده است” می‌گوید و در جایی دیگر از زبان خویشاوندان ندا می‌نویسد که پس از استعلام پزشکی قانونی “گویا” ماجرا تایید شده و دستور بازداشت «ی-ن» صادر می‌شود اما «ی-ن» به قید ضمانت آزاد شده و دوباره به روستا بازگشته است. او جلوی خانه‌ی ندا رژه می‌رود و آن‌ها را مسخره می‌کند بطوریکه ندا انگشت‌نمای اهالی منطقه شده است.
پیگیری‌های خانواده به جایی نرسیده و کسی پاسخگو نیست تا جاییکه رسانه تنها راه چاره می‌شود. اما گزارشی که قرار است رسالت‌گر باشد چنان ناشیانه به “درد دل ‌نامه”‌ای بدل گشته است که سوالات زیادی را بی‌پاسخ می‌گذارد و البته بر شایعه بودن خبر که مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان نیز آن را تکذیب کرده‌است دامن می‌زند. خبری که برای ندای نه ساله فقط یک خبر ناگوار نیست. زخمی‌ست بی‌مرهم و بی‌التیام که در هر سر باز کردنی تجربه‌ی درد بی‌پایان است و رنج. برای خانواده‌ی روستایی که تصمیم به رسانه‌ای کردن دردی می‌گیرد که اغلب تحت عناوینی چون حفظ آبرو در سکوت تحمل می‌شود آخرین راه است.
گویا این درد را حتی فریاد نیز چاره‌ساز نیست !

برگرفته از صفحه شخصی صفیه قره باغی

تکمیلی:
آموزش و پرورش استان زنجان طی اطلاعیه‌ای ضمن گله‌مندی از درج این خبر که هنوز صحت و سقم آن محرز نگردیده است، در هفته‌ی معلم و در حالیکه جامعه‌ی اسلامی یکپارچه در جهت تکریم و تجلیل معلم می‌باشد اعلام کرد: آموزش و پرورش قاطعانه به موضوع ورود کرده است و پیگیر مراحل قانونی آن می‌باشد. همچنین در بخشی از این اطلاعیه آمده است متاسفانه انتشار اخبار پراکنده در خصوص پرونده‌ای که در مرحله‌ی تحقیقات مقدماتی است و فرآیند دادرسی آن ادامه دارد موجب تشویش اذهان عمومی و تضعیف جایگاه معلم است.
اما آموزش و پرورش در این اطلاعیه روشن نکرده است که تکذیب خبر از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان در حالی که هنوز صحت و سقم آن محرز نگریده و پرونده‌ی آن در مرحله‌ی مقدماتی است چه معنایی دارد !!
….
کانون وکلای دادگستری زنجان در اطلاعیه‌ای رسمی از آمادگی خود برای تظلم‌خواهی و دفاع از حقوق ندا و خانواده‌ی ایشان خبر داده است.

فرماندهی انتظامی استان زنجان در نشست خبری امروز گفته است: آن بخشی که مربوط به وظیفه‌ی پلیس یعنی بازداشت متهم و تحویل آن به مراجع قضایی بود، صورت گرفته و هم‌اکنون پرونده با شیبی ملایم در مراجع قضایی استان در حال رسیدگی است.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم