خبر

آیا در شهر فریادرسی برای ندا هست؟

31

به گزارش حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از سایت بیز فمنیسلر، “ندا دختر نه ساله‌ی اهل روستای قره‌محمد زنجان از سوی معلمش تحت آزار و اذیت جسمی و روانی قرار گرفته‌است.” این خبر را تیتر اول روزنامه‌ی “مردم نو”ی زنجان می‌گوید که سردبیرش در استیصال بین بی‌توجهی مسئولان و اصرار خانواده‌ی ندا برای پیگیری ماجرا ناگزیر به خبری کردنش می‌شود. “این آزار و اذیت مدت‌ها بوده که از سوی نا-معلم مدرسه‌ به دخترک بی‌نوا وارد می‌شده است، اما روز هشتم اسفند بغض ترک‌خورده‌ی ندا، نیت شوم «نامعلم» را افشا می‌کند.”

خط‌به‌خط خبر دردناک است اما مبهم و پر از سوال. گزارشگر در جایی از “خوش‌بین” بودن به گزارش پزشکی قانونی که حاکی از آن است که “اتفاق ناگواری روی نداده است” می‌گوید و در جایی دیگر از زبان خویشاوندان ندا می‌نویسد که پس از استعلام پزشکی قانونی “گویا” ماجرا تایید شده و دستور بازداشت «ی-ن» صادر می‌شود اما «ی-ن» به قید ضمانت آزاد شده و دوباره به روستا بازگشته است. او جلوی خانه‌ی ندا رژه می‌رود و آن‌ها را مسخره می‌کند بطوریکه ندا انگشت‌نمای اهالی منطقه شده است.
پیگیری‌های خانواده به جایی نرسیده و کسی پاسخگو نیست تا جاییکه رسانه تنها راه چاره می‌شود. اما گزارشی که قرار است رسالت‌گر باشد چنان ناشیانه به “درد دل ‌نامه”‌ای بدل گشته است که سوالات زیادی را بی‌پاسخ می‌گذارد و البته بر شایعه بودن خبر که مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان نیز آن را تکذیب کرده‌است دامن می‌زند. خبری که برای ندای نه ساله فقط یک خبر ناگوار نیست. زخمی‌ست بی‌مرهم و بی‌التیام که در هر سر باز کردنی تجربه‌ی درد بی‌پایان است و رنج. برای خانواده‌ی روستایی که تصمیم به رسانه‌ای کردن دردی می‌گیرد که اغلب تحت عناوینی چون حفظ آبرو در سکوت تحمل می‌شود آخرین راه است.
گویا این درد را حتی فریاد نیز چاره‌ساز نیست !

برگرفته از صفحه شخصی صفیه قره باغی

تکمیلی:
آموزش و پرورش استان زنجان طی اطلاعیه‌ای ضمن گله‌مندی از درج این خبر که هنوز صحت و سقم آن محرز نگردیده است، در هفته‌ی معلم و در حالیکه جامعه‌ی اسلامی یکپارچه در جهت تکریم و تجلیل معلم می‌باشد اعلام کرد: آموزش و پرورش قاطعانه به موضوع ورود کرده است و پیگیر مراحل قانونی آن می‌باشد. همچنین در بخشی از این اطلاعیه آمده است متاسفانه انتشار اخبار پراکنده در خصوص پرونده‌ای که در مرحله‌ی تحقیقات مقدماتی است و فرآیند دادرسی آن ادامه دارد موجب تشویش اذهان عمومی و تضعیف جایگاه معلم است.
اما آموزش و پرورش در این اطلاعیه روشن نکرده است که تکذیب خبر از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان در حالی که هنوز صحت و سقم آن محرز نگریده و پرونده‌ی آن در مرحله‌ی مقدماتی است چه معنایی دارد !!
….
کانون وکلای دادگستری زنجان در اطلاعیه‌ای رسمی از آمادگی خود برای تظلم‌خواهی و دفاع از حقوق ندا و خانواده‌ی ایشان خبر داده است.

فرماندهی انتظامی استان زنجان در نشست خبری امروز گفته است: آن بخشی که مربوط به وظیفه‌ی پلیس یعنی بازداشت متهم و تحویل آن به مراجع قضایی بود، صورت گرفته و هم‌اکنون پرونده با شیبی ملایم در مراجع قضایی استان در حال رسیدگی است.

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم