رسانه

آق قلا قربانی تفرقه

69

آق قلا قربانی تفرقه افکار, همچنان بدون نماینده بومی

 

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا (محبت نیوز):

شهرستان آق‌قلا یکی از شهرستانهای ایران است که در تورکمن صحرا (استان گلستان ) قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر آق‌قلا است.

جمعیت شهرستان آق قلا در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۲۰٫۷۲۳ نفر بوده است.

به گزارش مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از تورکمنیا:

دیشب یکی از پر بحث ترین موضوعات جلسه کمیته اجتماعی گروه تلگرامی فراغی با طرح سوالی تحت عنوان « آیا ترکمن های آق قلا سرانجام نماینده ترکمن خواهند داشت؟ » برگزار شد.

در این جلسه که با مدیریت چندتن از اساتید گروه فراغی برگزار شد، وضعیت شهرستان آق قلا با مهمانانی از این حوزه مورد کارشناسی قرار گرفت و پس از پاسخ به سوالاتی همچون آیا ترکمن های آق قلا سرانجام نماینده ترکمن خواهند داشت؟………..چرا با گذشت دوره های متوالی از عمر مجلس هنوز از این شهرستان یک نماینده ترکمن نتوانسته است به مجلس راه یابد؟…..عوامل و موانع حضور یک ترکمن از شهرستان آق قلا چیست؟ جلسه کمیته اجتماعی گروه فراغی پایان یافت و طی یک جمع بندی از طرف اعضای مدیران جلسه نتایج زیر ازائه گردید:

…….پایان جلسه کمیته اجتماعی…….

 

آیا آق قلا نماینده ترکمن در مجلس خواهد داشت؟

این موضوع با حضور کار شناسان و مشتاقان حوزه ی اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار گرفت به علت تنوع مطالب عنوان شده جمع بندی موارد دشوار به نظر می رسد لیکن می توان اهم مطالب را در چند عبارت ذکر نمود:
جناب آقای ناصر توسلی اطلاعات جدیدتری از وضعیت اق قلا مطرح نمودند از جمله حضور قریب ۱۰ ترکمن نکته قابل توجه می باشد .

از نکات مهم دیگر رویکرد مردم آق قلا به انتخابات بود که نسبت به سایر شهرستان های ترکمن نشین غیر قابل پیش بینی از منظر کارکرد طایفه ای یا حزبی و یا تعامل با کاندیداهای قدر و شناخته شده غیر ترکمن گرگانی بود.

کاندیداها به دو دسته با سابقه و بدون سابقه کاندیداتوری تقسیم بندی شدند که ایزدی و امان زاده و توماج جزو گروه اول بوده الباقی مانند رشید نافعی و توسلی و … در گروه دوم جای داشتند.
رشید نافعی بیش از آنکه بر طایفه تکیه کند بر کاراکترشخصیت حزبی و روشنفکری خود امید بسته است . و نهایتا در صورت عدم اجماع یاشولی ها شرایط برای او سخت تر خواهد شد.

 

ترکمن های آق قلا بی صبرانه منتظر ورود اولین ترکمن به مجلس از حوزه ی خود هستند …اما هنوز از انسجام و اتحاد درونی خود در این مسیر اطمینان کامل ندارند.

به این موضوع منفعت طلبی برخی که در طرفداری از کاندیداهای غیر ترکمن دفتر و ستاد می زنند، دامن می زند…
موضوعی که فعالان سیاسی ترکمن به آن اعتقاد پیدا کرده و دلسوزی می نمایند تشکیل اتحادیه یاشولی هاست ولی به نظر می رسد تاکنون از توان اجرایی لازم برای دست یابی به این مهم برخوردار نیستند.
باید دید تا فردا و فرداها چه در باره سرنوشت اتحاد یاشولی ها چه رقم خواهد خورد و وزنه ی بازی سیاست به کدام سمت خواهد رفت.

 

تذکر: موارد فوق یک برداشت از مباحثات امشب بود می تواند دارای نقصان هایی در تبیین و تفسیر باشد .

شورای مدیریت فراغی.

تا زمانی که در میان تورکمنها اتحاد و همبستگی و اعتماد نباشد انتظار موفقیت نباید داشت, با وجود اکثریت ۹۵% – ۹۸ % تورکمن در این شهرستان همچنان بدون نماینده بومی می باشد.

برای رسیدن به آرمانهای خود باید همبستگی و اتحاد داشت.

 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم