رسانه

آق قلا قربانی تفرقه

69

آق قلا قربانی تفرقه افکار, همچنان بدون نماینده بومی

 

مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا (محبت نیوز):

شهرستان آق‌قلا یکی از شهرستانهای ایران است که در تورکمن صحرا (استان گلستان ) قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر آق‌قلا است.

جمعیت شهرستان آق قلا در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۲۰٫۷۲۳ نفر بوده است.

به گزارش مدافعان حقوق بشر تورکمن صحرا به نقل از تورکمنیا:

دیشب یکی از پر بحث ترین موضوعات جلسه کمیته اجتماعی گروه تلگرامی فراغی با طرح سوالی تحت عنوان « آیا ترکمن های آق قلا سرانجام نماینده ترکمن خواهند داشت؟ » برگزار شد.

در این جلسه که با مدیریت چندتن از اساتید گروه فراغی برگزار شد، وضعیت شهرستان آق قلا با مهمانانی از این حوزه مورد کارشناسی قرار گرفت و پس از پاسخ به سوالاتی همچون آیا ترکمن های آق قلا سرانجام نماینده ترکمن خواهند داشت؟………..چرا با گذشت دوره های متوالی از عمر مجلس هنوز از این شهرستان یک نماینده ترکمن نتوانسته است به مجلس راه یابد؟…..عوامل و موانع حضور یک ترکمن از شهرستان آق قلا چیست؟ جلسه کمیته اجتماعی گروه فراغی پایان یافت و طی یک جمع بندی از طرف اعضای مدیران جلسه نتایج زیر ازائه گردید:

…….پایان جلسه کمیته اجتماعی…….

 

آیا آق قلا نماینده ترکمن در مجلس خواهد داشت؟

این موضوع با حضور کار شناسان و مشتاقان حوزه ی اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار گرفت به علت تنوع مطالب عنوان شده جمع بندی موارد دشوار به نظر می رسد لیکن می توان اهم مطالب را در چند عبارت ذکر نمود:
جناب آقای ناصر توسلی اطلاعات جدیدتری از وضعیت اق قلا مطرح نمودند از جمله حضور قریب ۱۰ ترکمن نکته قابل توجه می باشد .

از نکات مهم دیگر رویکرد مردم آق قلا به انتخابات بود که نسبت به سایر شهرستان های ترکمن نشین غیر قابل پیش بینی از منظر کارکرد طایفه ای یا حزبی و یا تعامل با کاندیداهای قدر و شناخته شده غیر ترکمن گرگانی بود.

کاندیداها به دو دسته با سابقه و بدون سابقه کاندیداتوری تقسیم بندی شدند که ایزدی و امان زاده و توماج جزو گروه اول بوده الباقی مانند رشید نافعی و توسلی و … در گروه دوم جای داشتند.
رشید نافعی بیش از آنکه بر طایفه تکیه کند بر کاراکترشخصیت حزبی و روشنفکری خود امید بسته است . و نهایتا در صورت عدم اجماع یاشولی ها شرایط برای او سخت تر خواهد شد.

 

ترکمن های آق قلا بی صبرانه منتظر ورود اولین ترکمن به مجلس از حوزه ی خود هستند …اما هنوز از انسجام و اتحاد درونی خود در این مسیر اطمینان کامل ندارند.

به این موضوع منفعت طلبی برخی که در طرفداری از کاندیداهای غیر ترکمن دفتر و ستاد می زنند، دامن می زند…
موضوعی که فعالان سیاسی ترکمن به آن اعتقاد پیدا کرده و دلسوزی می نمایند تشکیل اتحادیه یاشولی هاست ولی به نظر می رسد تاکنون از توان اجرایی لازم برای دست یابی به این مهم برخوردار نیستند.
باید دید تا فردا و فرداها چه در باره سرنوشت اتحاد یاشولی ها چه رقم خواهد خورد و وزنه ی بازی سیاست به کدام سمت خواهد رفت.

 

تذکر: موارد فوق یک برداشت از مباحثات امشب بود می تواند دارای نقصان هایی در تبیین و تفسیر باشد .

شورای مدیریت فراغی.

تا زمانی که در میان تورکمنها اتحاد و همبستگی و اعتماد نباشد انتظار موفقیت نباید داشت, با وجود اکثریت ۹۵% – ۹۸ % تورکمن در این شهرستان همچنان بدون نماینده بومی می باشد.

برای رسیدن به آرمانهای خود باید همبستگی و اتحاد داشت.

 

در باره نویسنده / 

امید بایندری

کنشگر و مدافع حقوق اقلیت های تورکمن

مطالب مرتبط

HRDturkmen-sahar-telegram

اطلاعیه ها

 • اعلام محکومیت و انزجار از ترور و آدم کشی

  ترور فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کنیم مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا ترور احمد نیسی فعال سیاسی عرب ایرانی را محکوم می کند متاسفانه در مورد افراد و یا گروهایی که دست به این جنایت زدند از جانب پولیس کشور هلند هنوز اخبار و اطلاعاتی پخش نشده است. ترور با هر قصد و نیتی،…

 • بیانیه ی مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا

   بمناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۶ (۲۰۱۷)   باز هم اول مهرماه ( ۲۳ سپتامبر) روز آغاز سال تحصیلی در ایران بدون تحقق حق تحصیل به زبان ملیتهای غیرفارس فرا رسید. این روز به جای اینکه روزی شادبخش و امید آفرین باشد، برای غیرفارس زبانهای ایران، روز محرومیت از حقوق اولیه ی انسانی و یادآور درد…

 • پناهنده ها لطفا توجه کنند، کلاهبرداری از پناهنده های تورکمن

  مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا   لطفا توجه داشته باشد، اخیرا فرد و یا افرادی با سوء استفاده از نام حقوق بشر ترکمن صحرا با وعده های پوچ و واحی( پناهندگی و یا اسپانسری کشور سوم) اقدام به کلاهبرداری می نموده است. مدافعان حقوق بشر ترکمن صحرا وابسته به هیچ گروه و ارگانی نیست و…

 • اطلاعیه هفتم برای افشای نقض حقوق بشر درجمهوری اسلامی در روندسی ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. در نیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و…

 • اطلاعیه ششم افشاگران نقض حقوق بشر در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

  هم میهنان عزیز، از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶) سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) ادامه خواهد یافت. درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، ازجمله گروه های کار وگزارشگران ویژه زیر…

 • اطلاعیه سوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در روند سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر

  هم میهنان عزیز،  از روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)  سی و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درشهر ژنو آغاز می شود وتا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶)  ادامه خواهد یافت.  درنیمه نخست این اجلاس علاوه بر کمیسر عالی حقوق بشر، از جمله گروه های کار و گزارشگران ویژه…

درباره سایت

در این وب سایت و در شبکه های اجتماعی , مدافعان حقوق بشر تورکمنصحرا به کمک شما عزیزان تلاش می کنیم تا صدای مردمی که از دیرباز مورد ظلم و ستم بوده و هستند رو به گوش جهانیان برسانیم.
تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حيثيت و کرامت و حقوق با هم برابرند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يکديگر با روحيه ای برادرانه رفتار کنند.

ما در شبکه های اجتماعی نیز در کنارتان هستیم